Národní muzeum

Babiš narazil helmu a kontroloval opravu muzea. Stihne se do října

Národní muzeum, které právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, se částečně otevře podle plánu 28. října letošního roku. Stane se tak přesně 100 let od založení Československa. Kompletní prostory muzea pak budou návštěvníkům přístupné od začátku roku 2019.

Do Národního muzea v pondělí zavítal premiér Andrej Babiš. Ten spolu s ministrem kultury Iljou Šmídem zkontroloval současný stav oprav. Do budovy muzea na Václavském náměstí se návštěvníci podívali naposledy v červenci 2011. Od té doby je muzeum kompletně uzavřené a probíhá v něm rozsáhlá rekonstrukce.

Slavnostní otevření zrekonstruované budovy je naplánováno na 28. října letošního roku. Stane se tak na 100. výročí vyhlášení Československa a 200 let po založení Národního muzea. Během zahájení bude také otevřena Česko-slovenská výstava, která přiblíží dějiny společného státu.

Kompletně pak bude Národní muzeum otevřeno až po kolaudaci na začátku roku 2019. "Někdy v únoru nebo březnu budou otevřeny všechny prostory," uvedl ministr kultury po prohlídce.

Návštěvníci se mohou těšit na novou fasádu, která má být oproti minulosti světlejší. Další změnou pak bude kompletní zpřístupnění všech prostor. Před rekonstrukcí mohla veřejnost vidět okolo 70 procent budovy.

Související obsah

Celá rekonstrukce budovy vyjde stát na 1,7 miliardy korun. Na nové expozice je pak vyčleněno 483 milionů korun.

Premiér v demisi zavítal do Národního muzea v rámci kontrolního dne příspěvkových organizací. "Uvidím ještě Invalidovnu a Veletržní palác. Na vládě tvoříme investiční plán a památky jsou důležité. Stát se o ně musí postarat," má Babiš jasno.
 

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz