Donald Trump

Vyšetřování Kongresu: Rusové Trumpovi vyhrát nepomohli!

Vyšetřování Kongresu: Rusové Trumpovi vyhrát nepomohli!
Zdroj: Profimedia

K žádné tajné spolupráci mezi týmem Donalda Trumpa a Ruskem před americkými prezidentskými volbami nedocházelo, tvrdí republikánští kongresmani v závěrečné zprávě z vyšetřování, které se údajnými kontakty Trumpova týmu s Rusy zabývalo. Opoziční demokraté s výsledky šetření nesouhlasí.

Závěry vyšetřování Kongresu potěšily amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Zpravodajský výbor Sněmovny reprezentantů po čtrnáctiměsíčním důkladném vyšetřování nenašel žádné důkazy o nezákonné spolupráci nebo součinnosti mezi Trumpovou kampaní a Ruskem s cílem ovlivnit prezidentské volby 2016," napsal v pondělí večer Trump na twitteru. Použil při tom jen velká písmena.

Potrvá zřejmě ještě několik týdnů, než Kongres závěrečnou zprávu zveřejní. O závěrech vyšetřování ale promluvil texaský kongresman Michael Conaway, který vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby dozoroval.

"Nenašli jsme žádné důkazy o nezákonné spolupráci," řekl Conaway zástupcům médií. Vyšetřování odkrylo podle Conaway maximálně "špatný úsudek a nevhodné schůzky", kupříkladu setkání mezi členy Trumpova týmu a ruským právníkem v Trumpově mrakodrapu v New Yorku v červnu 2016. "K takové schůzce bezpochyby nemělo dojít," dodal Conaway.

Republikáni sepsali závěrečnou zprávu bez toho, aby ji konzultovali s opozičními demokraty. Ti dostanou dokument k dispozici poprvé k nahlédnutí až v úterý. Nejvýše postavený demokrat ve výboru Adam Schiff označil zprávu za "kapitulaci výkonné moci".

Související obsah

Republikáni podle Schiffa ignorovali "jasné důkazy" o spolupráci Trumpova týmu s Rusy, včetně zpráv o schůzce na Seychelách na začátku roku 2017, na které se Trumpův tým snažil vytvořit tajné komunikační kanály mezi Rusy a nastupující americkou administrativou.

Podle CNN dává zpráva americké administrativě zbraň proti zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, který případ také vyšetřuje. Navíc jasně naznačuje, že i kdyby Mueller přišel s obviněním, že Trump využíval nezákonné ruské pomoci, republikány ovládaná Sněmovna prezidenta podrží. Případ vyšetřuje také senátní výbor.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz