Zvířátka v ZOO

Zvířata u lékaře: Orangutan z pražské zoo musel k zubaři!

Zvířata u lékaře: Orangutan z pražské zoo musel k zubaři!
Zdroj: Zoo Praha

I zvířata občas musejí k zubaři. Důkazem je samice orangutana sumaterského z pražské zoologické zahrady, která má za sebou složitý výkon v ústní dutině kvůli patrným obtížím se zuby a podezření na paradentózu.

Lékaři samici Mawar v anestézii zkontrolovali celkový stav chrupu, problémové zuby odstranili a zvolili odpovídající léčbu. "Mawar v poslední době vypadlo několik zubů, chovatelé u ní cítili silný zápach z dutiny ústní a rovněž zaznamenali problémy samice se žvýkáním tužší potravy. Výkon byl tudíž nevyhnutelný," popsala tisková mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková.

Přestože jsou orangutani schopni v rámci tréninku ukazovat chovatelům dutinu ústní, Mawar v tomto příliš nespolupracuje. Jako jediné možné řešení tak přicházela v úvahu celková anestézie: "Protože má orangutan jisté podobnosti s člověkem, provedli jsme výkon ve spolupráci s humánními kolegy. Inhalační anestézii tak vedl anesteziolog, chrup ošetřily stomatoložka a stomatochiruržka," vysvětlil veterinář Zoo Praha Roman Vodička a doplnil, že celý výkon trval zhruba 2,5 hodiny.

Související obsah

K zákroku došlo, protože byly u Mawar patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Ty problémové zuby proto lékaři vytrhli. Momentálně je samice izolovaná v zázemí, kde se zotavuje pod bedlivým dozorem chovatelů. Společnost jí dělá její pětiletá dcera Diri. "Po složitém výkonu je Mawar samozřejmě ještě unavená, ale její chuť k jídlu roste. Předpokládáme, že pokud nedojde ke komplikacím, v horizontu několika dnů už bude celá skupina orangutanů opět pohromadě," poznamenal kurátor primátů Vít Lukáš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz