Demonstrace

"Fica do basy!" skandovaly tisíce Slováků. Chtějí předčasné volby

Tisíce Slováků znovu vyšly do ulic, aby protestovaly proti vládě současné koalice. Požadují předčasné volby, krizi podle nich demise premiéra Roberta Fica nevyřešila. Sestavením nového kabinetu totiž prezident Andrej Kiska pověřil dosavadního vicepremiéra.

S odbitím 17. hodiny v pátek odstartovaly demonstrace v Bratislavě i dalších městech Slovenska. Na protest Za slušné Slovensko dorazily tisíce lidí, přestože jde už o třetí podobnou akci po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Organizátoři nesouhlasí s postupem politických špiček a požadují předčasné volby. Je to podle nich jediná možnost, jak se pokusit obnovit důvěru ve slovenský stát, píše portál tvnoviny.sk. Demonstraci z náměstí SNP můžete sledovat v přímém přenosu:

Minulý týden dorazilo podle odhadů na demonstraci v Bratislavě 50 tisíc Slováků. Šlo o největší protivládní protest od Sametové revoluce v roce 1989. O současný protest projevilo na Facebooku zájem přes 50 tisíc lidí.

Lidé si znovu přinesli transparenty, na kterých měli nápisy "Demise nestačí" či "Dost bylo Směru" s odkazem na vládní stranu. Demonstranti měli také jasný vzkaz pro bývalého premiéra - "Fica do basy!" skandovali.

Premiér Fico podal ve čtvrtek demisi, která znamenala pád celé vlády. Udělal tak s úsměvem na tváři, což nezapomněli zmínit ani protestující. "Pane Fico, včera jste se nám vysmíval do tváře," prohlásil na pódiu herec Juraj Kemka. Prezident Kiska už pověřil sestavením nové vlády dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho.

Situace zůstává na Slovensku napjatá po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V posledním článku, který vyšel až po jeho smrti, Kuciak odhalil spojení mezi italskou mafií, která působí na Slovensku, a politiky.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz