Sýrie

Turecko slaví dobytí syrského Afrínu. Z města uteklo 150 tisíc lidí

Turecko je kvůli dobytí syrského města Afrínu pod palbou ostré kritiky. Z města obývaného Kurdy, uprchlo jen během víkendu na 150 tisíc lidí. Neziskové organizace označují počínání Turecka v Sýrii za genocidu vůči Kurdům.

Těžké boje o Afrín mají podle Turků jasného vítěze - nad několik měsíců obléhaným městem zavlála turecká vlajka.

Turecké jednotky se společně se svými spojenci radovaly z vítězství nad kurdskými milicemi podporovanými Spojenými státy i střelbou do vzduchu. Došlo i na stržení sochy bájného hrdiny, která byla nachystaná na oslavy kurdského nového roku.

"Mám dobré zprávy. Za podpory tureckých ozbrojených sil, bylo dobyto centrum Afrínu. Většina teroristů už utekla," chlubil se turecký prezident Recep Erdogan.

Turecko i přes sílící mezinárodní kritiku nadále tvrdí, že syrské město osvobodilo od teroristů. Podle opozičních sil však právě na straně Turecka bojují i někteří bývalí sympatizanti  Islámského státu. Kurdové porážku odmítají. Podle svého vůdce jen změnili strategii boje a partyzánská válka bude pokračovat.

Na sociálních sítích se strhla masivní kampaň, kde lidé z celého světa vyzývají Turecko k zastavení genocidy páchané na Kurdech v Afrínu. Heslo v překladu - prolomte mlčení o Afrínu - sdílely za poslední hodiny stovky tisíc uživatelů.

Související obsah

Z Afrínu prchlo na 150 tisíc lidí a další deseti tisíce opouštějí těžkými boji zkoušenou východní Ghútu, kterou se Damašek snaží získat zpět.

Bojiště v Ghútě navštívil osobně syrský prezident Bašár Asad. "Gratuluji syrskému lidu a všem, kteří věří v tuto zemi. Jsme velmi pyšní na každého vojáka. Chtěl jsem váš postup vidět nejen na mapě. Jste součástí historie, když se Sýrie stala nezávislou," řekl Asad vojákům.

vbo, Karolína Tomašková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz