Mistrovská zkouška

Maturita nestačí, do Česka by se mohly vrátit mistrovské zkoušky!

Do Česka by se mohly v budoucnu opět vrátit mistrovské zkoušky. Ty by měly být zárukou, že každý, kdo je složil, skutečně ovládá řemeslo na nejvyšší úrovni. V minulosti mistrovské zkoušky existovaly, později je začala suplovat maturita. Po jejich znovuzavedení volají kromě některých pedagogů také zástupci hospodářské komory nebo někteří politici.

Hospodářská komora už léta volá po znovuzavedení mistrovských zkoušek. Řemeslník by získal titul mistr a to by měla být záruka jeho kvalifikace a kvality odvedené práce.

Hospodářská komora by tak mohla opět prezentovat skutečné mistry svého oboru. "Jde o jednoznačné státem uznávané osvědčení o tom, že to řemeslo člověk skutečně umí," vysvětlil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zavedení zkoušek vítají i někteří pedagogové, podle nich je nahrazování zkoušky maturitou nesmysl, ta totiž o kvalitě řemeslníka nevypovídá. "Když někdo udělá maturitu, tak to neznamená, že umí pracovat rukama. Myslím si, že mistrovská zkouška je žádoucí i z pohledu ochrany spotřebitele," sdělil ředitel průmyslové školy Drahoslav Matonoha.

Související obsah

Podle mluvčí ministerstva školství Jarmily Balážové je příprava na znovuzavedení mistrovských zkoušek v projektové fázi. "Běží projekt a jeho cílem je připravit obsahové rámce pro skládání odborné a teoretické části zkoušky," sdělila.

A pro mistrovské zkoušky je i premiér v demisi. "Potkal jsem se se zástupci 26 cechů, diskutovali jsme spolu s předsedou asociace malých a středních podniků, byl přítomen ministr školství Plaga, takže jednoznačná podpora," prohlásil Andrej Babiš. Projekt ministerstva školství, který má zkoušky připravit, by měl být dokončený v roce 2021.

Jakub Pacner / lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz