Domácí

Pospíšil o trestech pro tyrany zvířat: "Mají být souzeni natvrdo."

Pospíšil o trestech pro tyrany zvířat: "Mají být souzeni natvrdo."
Zdroj: Profimedia

Případů týrání zvířat v Česku bohužel přibývá a tresty pro tyrany jsou často nedostačující. Ve většině případů si za způsobené útrapy vyslouží pouze pokutu nebo podmínku a mnohdy si hned pořídí další zvíře. Lidé se proto bouří a požadují zpřísnění trestů pro takové tyrany. Na to začali reagovat i někteří politici.

Marley, Ronny a další. To jsou jen některé známé případy týraných psů, které se odehrály za poslední dobu. Většina lidí tyto kruté činy odsoudila, zároveň se ale bojí, že agresivní majitele zmučených zvířat adekvátní trest mine.

Osudy tyranů zvířat nejsou lhostejné ani politikům. Novelu trestního zákoníku, která se týká ochrany zvířat, představila v úterý například TOP 09. Novela má za cíl zpřísnění trestů za týrání zvířat.

"Náš úmysl je, aby pachatel, který surově týrá zvíře, šel za svůj čin do vězení. Soudy dnes totiž bohužel rozhodují alibisticky a tyranům zvířat ukládají pouze podmínky. To podle našeho názoru nestačí," uvedli zástupci Top 09 na tiskové konferenci.

"Chci se zasadit o to, aby byla legislativa při posuzování týrání zvířat důslednější. Není přece možné, aby člověk, který už jednou zvířeti ublížil, odkráčel ze soudní síně prakticky bez trestu. A aby si třeba hned druhý den pořídil zvíře další, které znovu vystaví stejnému utrpení," vyjádřil se k věci předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na svém Facebooku a tvrzení doplnil o názor odborníka.

"Musím konstatovat, že dosavadní praxe bohužel dokazuje, že potrestat pachatele tak, aby si za to, co udělal, šel sednout, je téměř nemožné. Proto se domnívám, že je jednoznačně třeba tresty v oblasti trestního práva zpřísnit," uvedl advokát Robert Plicky, který se specializuje na ochranu zvířat.

Související obsah

Kvůli podobným obavám vznikly i petice, které se dožadují zpřísnění trestů. Nedávno vznikla například "Petice za přísnější tresty pro ty, kteří týrají zvířata!", tu podepsalo přes 22 tisíc lidí a její znění si můžete přečíst ZDE.

Dalších petice s názvem "Žádáme nejvyšší možný nepodmíněný trest za extrémní týrání štěněte panem J.L. z Prachatic" se týká přímo případu týraného štěněte labradora z Prachatic. O případu si můžete přečíst ZDE. Petici podepsalo přes 151 tisíc lidí a její plné znění si můžete přečíst ZDE.

kik, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz