Vesmír

Sojuz zamířil na ISS. Na palubě vezl věc spojenou s Českem!

Z kosmodromu Bajkonur ve středu večer odstartovala ruská raketa Sojuz-FG. Na palubě byl i Andrew Feustel, který s sebou vezl další předmět spojený s Českem. V minulosti do vesmíru vynesl českou vlajku a figurku Krtečka, tentokrát to jsou kresby z terezínského ghetta.

K Mezinárodní vesmírné stanici ISS zamířili s Feustelem ještě jeho krajan Richard Arnold a ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Odlet ruského Sojuzu-FG jsme přinesli v přímém přenosu.

Americký kosmonaut si tentokrát s sebou na oběžnou dráhu vzal dvě kopie obrázků z časopisu Vedem. Ten vydávali chlapci z židovského ghettu v Terezíně, kteří následně zemřeli v Osvětimi. Na kopiích je obrázek měsíční krajiny a obálka s vyobrazením rakety. Američan tím chce uctít památku obětí holokaustu.

Feustel je s Českem spojený přes svou manželku Indiru. Její matka totiž pochází ze Znojma. Americký kosmonaut byl ve vesmíru zatím na dvou misích a vždy si s sebou vzal předmět spojený s Českem.

Související obsah

Při prvním letu v roce 2009 to byly Nerudovy Písně kosmické a česká vlajka. Oba předměty následně doručil do muzea v Ondřejově, kde jsou vystaveny. O dva roky později si do vesmíru zase vzal figurku Krtečka.

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vesmír

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz