Vesmír

Sojuz zamířil na ISS. Na palubě vezl věc spojenou s Českem!

Z kosmodromu Bajkonur ve středu večer odstartovala ruská raketa Sojuz-FG. Na palubě byl i Andrew Feustel, který s sebou vezl další předmět spojený s Českem. V minulosti do vesmíru vynesl českou vlajku a figurku Krtečka, tentokrát to jsou kresby z terezínského ghetta.

K Mezinárodní vesmírné stanici ISS zamířili s Feustelem ještě jeho krajan Richard Arnold a ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Odlet ruského Sojuzu-FG jsme přinesli v přímém přenosu.

Americký kosmonaut si tentokrát s sebou na oběžnou dráhu vzal dvě kopie obrázků z časopisu Vedem. Ten vydávali chlapci z židovského ghettu v Terezíně, kteří následně zemřeli v Osvětimi. Na kopiích je obrázek měsíční krajiny a obálka s vyobrazením rakety. Američan tím chce uctít památku obětí holokaustu.

Feustel je s Českem spojený přes svou manželku Indiru. Její matka totiž pochází ze Znojma. Americký kosmonaut byl ve vesmíru zatím na dvou misích a vždy si s sebou vzal předmět spojený s Českem.

Související obsah

Při prvním letu v roce 2009 to byly Nerudovy Písně kosmické a česká vlajka. Oba předměty následně doručil do muzea v Ondřejově, kde jsou vystaveny. O dva roky později si do vesmíru zase vzal figurku Krtečka.

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vesmír

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz