Nicolas Sarkozy

Exprezidenta Sarkozyho obvinili kvůli financování kampaně!

Exprezidenta Sarkozyho obvinili kvůli financování kampaně!
Zdroj: Mediafax

Francouzská justice dnes po dvoudenním výslechu předběžně obvinila bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho z toho, že v roce 2007 nezákonně financoval z libyjských peněz svou předvolební kampaň.

Také na něho uvalila soudní dohled, uvedl portál deníku Le Monde. Za současného stavu ale stále ještě není jisté, zda třiašedesátiletý Sarkozy nakonec stane před soudem.


Dohled může podle francouzského práva zahrnovat mimo jiné omezení pohybu až domácí vězení. Jeho porušením se dotyčný vystavuje riziku uvalení vazby. Důvodem soudního dohledu je snaha zabránit stíhanému ovlivňovat další vyšetřování.


Sarkozy, který jakékoli provinění popírá, čelí podle agentury AFP obvinění z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Je podezřelý, že peníze obdržel od tehdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.


Související obsah


Pro Sarkozyho, který byl hlavou státu v letech 2007 až 2012, jde o již třetí obvinění v kauze související s jeho politickou kariérou.


Nejasné je množství peněz, které údajně exprezident a jeho nejbližší spolupracovníci obdrželi. Před pěti lety přišel web Mediapart s informací o 50 milionech eur (1,27 miliardy Kč). Například francouzský list Les Echos citoval dnes svědka, francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea, který prý přivezl z Libye celkově 15 milionů eur (381 milionů Kč).

Pusťte si úterní reportáž TV NOVA:


pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz