Archeologie

Vědci otevřeli rakev, která měla být prázdná. Zůstali v naprostém šoku

Vědci otevřeli rakev, která měla být prázdná. Zůstali v naprostém šoku
Zdroj: Macquarie Medical Imaging

Australští archeologové objevili mumii v rakvi, která byla považována za prázdnou. Sarkofág starý přes dvě tisíciletí našli v Egyptě před více než 150 lety, od té doby byl uložen v muzeu patřícímu univerzitě v Sydney. Když ho teď vědci otevřeli, zůstali v šoku.

Archeologové otevřeli rakev už loni, až teď ale o úžasném objevu informovali veřejnost. K překvapení všech se uvnitř nacházely lidské ostatky, především kosti dolních končetin. Podle portálu BBC už v minulosti pozůstatky poškodili vykradači hrobů.

"Ten pohled, který se nám naskytl, byl naprosto ohromující - jeden z těch momentů, kde si nemůžete pomoct, jen se nadechnete a musíte to zpracovat. Nikdy jsem žádnou egyptskou hrobku nevykopal, ale tohle bylo podobné," uvedl archeolog Jamie Fraser.

Kromě kostí nalezli vědci v rakvi také materiály, které se používají při mumifikaci, jako jsou bandáže a pryskyřice. Odhalili také více než sedm tisíc korálků z pohřebního šálu. To vše ale ukázaly až podrobné testy a skeny sarkofágu, prováděné do minulého týdne.

Podle hieroglyfů zasadil Fraser mumii do období kolem roku 600 před naším letopočtem. Hrobka byla zbudována pro ženu jménem Mer-Neith-it-es, která byla kněžkou či alespoň silně věřící. Není ale jasné, zda právě ona je v rakvi pohřbena.

Samotné ostatky v drtivé většině případů nepodléhají fyzickému zkoumání, aby zůstaly uchovány. "V tomto případě ale nemůžeme udělat víc škody, než už zvládli vykradači hrobů před námi. Naopak můžeme pozůstatky řádně zakonzervovat," podotkl Fraser.

Související obsah

 

Sarkofág byl jedním ze čtyř nálezů, které z Egypta získal zakladatel Nicholsonova muzea okolo roku 1860. Dlouho ucházel pozornosti egyptologů, kteří se raději věnovali zbývajícím rakvím - působivějším a obsahujícím celé mumie.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Archeologie

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Píše se na Deník.cz