Miloš Zeman

SPO povede prezidentův lékař! Do názvu strany se vrací "zemanovci"

Stranu práv občanů (SPO), ve které je čestným předsedou prezident Miloš Zeman, nově povede předseda zlínské organizace Lubomír Nečas. Rozhodl o tom mimořádný stranický sjezd. Nečas mimo jiné působil jako Zemanův lékař. Do názvu strany se vrátilo označení "zemanovci".

Strana si zvolila nové vedení, protože její dosavadní představitelé dali funkce k dispozici po podzimní porážce ve sněmovních volbách. Dosavadní předseda Jan Veleba post předsedy neobhajoval.

Nečas je šéfem krajské stranické organizace, v jejím čele vystřídal prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Zemana několikrát doprovázel jako osobní lékař při delších zahraničních cestách, ve Zlínském kraji také působil jako náměstek hejtmana.

V dnešním finále volby porazil o několik hlasů prvního místopředsedu strany Mariana Keremidského. Kromě předsedy musí strana zvolit prvního místopředsedu a tři řadové místopředsedy.

Na sjezdu promluvil i Zeman. Nečas ho na počátku požádal, aby si strana opět do svého názvu přidala slovo "zemanovci". Zeman s tím vyjádřil souhlas. Později si strana změnu názvu jednomyslně odhlasovala, řekl Nečas ČTK. Šlo podle něj o požadavek členů strany, protože se dosavadní název i logo příliš neliší od Svobody a přímé demokracie (SPD).

Související obsah

Zeman řekl, že se nyní strana musí zamyslet nad důvodem prohry ve sněmovních volbách. Podle něj to je tím, že měla podobný program jako Svoboda a přímá demokracie (SPD), a to včetně důrazu na přímou demokracii. Poznamenal, že SPD dostala více hlasů, protože měla razantnější program i představitele.

Čestný předseda strany vyzval všechny, kteří mají zájem pokračovat, aby tak učinili a nenechali se otrávit. Řekl, že plevel roste rychle, zatímco stromy rostou pomalu. Stojí podle něj za to sestoupit ke kořenům a zakotvit na komunální úrovni. Poté se strana může opět pokusit o úspěch ve sněmovních volbách.

SPO vznikla z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana v roce 2009, ustavující sjezd se konal v březnu 2010, kdy byl předsedou zvolen Zeman a uskupení se pojmenovalo Strana práv občanů - zemanovci. Slovo zemanovci strana vypustila z názvu v březnu 2013.

Kromě názvu by někteří členové rádi změnili i logo. Vadí jim, že se oboje příliš podobá hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Podle delegátů si řada lidí obě strany plete.

Související obsah

Strana je úzce se Zemanem spojena. Prezident se netají její podporou. Loni například ve sněmovních volbách společně s manželkou volili Františka Ringo Čecha, volebního lídra strany. V daném volebním okrsku ale strana dostala pouze dva hlasy. SPO také sbírala podpisy pod petici za opětovnou kandidaturu Zemana.

SPO ve volbách na podzim 2017 získala od voličů 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do Sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.

epa, TN.cz

K tématu Miloš Zeman

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz