Hymna

Nová hymna? Moravané a Slezané chtějí přidat své vlastní pasáže!

Nová hymna? Moravané a Slezané chtějí přidat své vlastní pasáže!
Zdroj: TN.cz / Profimedia

Na novou verzi hymny, kterou ve středu představil Český olympijský výbor (ČOV), už reagují i zástupci moravských a slezských vlastenců. Místo druhé sloky by do národní hymny chtěli zakomponovat své vlastní nápady. Nově by se tak v ní mohla objevit slova ze slavnostní písně Moravo, Moravo.

Zveřejnění návrhu nové české hymny vyvolala v Česku velkou diskuzi. Velká část veřejnosti prodlouženou verzi kritizuje a chce zůstat u té stávající. Moravští a slezští patrioti na to v reakci navrhli své úpravy.

Všechny se v jedné základní věci shodují. Zástupci obou historických území chtějí místo druhé sloky hymny přidat vlastní text, který bude odkazovat na jejich původ a tradice.

Moravané tak vedení ČOV dokonce zaslali své vlastní návrhy na prodloužení současné hymny. "Chceme navázat na první sloku písně Kde domov můj první slokou slavnostní moravské písně Moravo, Moravo," uvedl předseda Moravského srdce Pavel Dohnal.

Související obsah

Pro svůj návrh mají jednoduché vysvětlení. "Všichni sportovci nejsou pouze z Čech, ale jsou také z Moravy," řekl Dohnal. Ve svém dopise tak ČOV vybídl k tomu, aby se zeptali moravských sportovců, zda by o moravský text v hymně stáli.

Moravský návrh druhé sloky hymny:


 

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz