Domácí

Češi platí za mobilní služby skoro nejvíc z celé Evropy! SROVNÁNÍ

Češi platí za mobilní služby skoro nejvíc z celé Evropy! SROVNÁNÍ
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Evropská komise srovnala nabídky mobilních operátorů napříč Evropskou unií a pro Českou republiku nedopadla analýza vůbec dobře. Čeští operátoři se řadí mezi nejdražší poskytovatele elektronických komunikací a i přes to, že se loni zlevňovalo, jsou rozdíly propastné.

Evropská komise (EK) provedla celkové srovnání cen za mobilní služby nejen napříč Evropskou unií, do analýzy byly také zahrnuty země jako Norsko, Island, Turecko, Japonsko, Jižní Korea a USA.

Analyzovaly se ceny až tří největších mobilních operátorů v jednotlivých zemích, nutno podotknout, že EK sbírala data v lednu a červnu, od té doby tuzemští operátoři upravili své nabídky. Na analýzu upozornil portál idnes.cz.

Analýza ukázala, že rozdíly mezi nabídkami v jednotlivých zemích jsou opravdu propastné. Česká republika se řadí mezi vůbec nejdražší země společně s Řeckem, Kyprem a Maďarskem. Naopak nejlevnějšími zeměmi v roce 2017 byly Polsko, Rakousko, Itálie, Litva a Lotyšsko.

Ačkoliv se ukazuje, že se celkově zlevňuje a i Češi si o několik procent polepšili, stále jsou u nás ceny vysoko nad evropským průměrem. Nejlevnější balíček 100 MB dat, 30 minut volání a 100 SMS vyjde v České republice na 24,49 eur (620 Kč), průměr v EU je pouhých 14,11 eur (357 Kč). V případě tarifu s 5 GB dat, 100 minutami volání a 140 zprávami se cena vyšplhá na 58,42 eur (1480 Kč), v EU za stejné služby zaplatí zákazník v průměru 31,80 eur (805 Kč).

Související obsah

Česko se svými cenami spadá do škatulky nejdražších zemí, kam se řadí také Kypr, Maďarsko a Řecko. Dalšími zeměmi, které jsou ve skupině relativně drahých, nemají oproti evropskému průměru tak výrazné rozdíly. Řadí se sem Belgie, Malta, Finsko, Nizozemí, Portugalsko, Slovensko a Irsko.

Mezi relativně levné země spadá Velká Británie, Dánsko, Rumunsko, Kréta, Španělsko, Bulharsko a Německo. Neplatí ovšem, že by tyto státy vycházely ze srovnání spotřebních košů s evropským průměrem jako vítězové.

Největší skupinou jsou pak nejlevnější země, kde se ceny pohybují hluboko pod průměrem. Řadí se sem Rakousko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovnisko, Lucembursko, Švédsko, Francie a Polsko, které bylo dáváno za příklad, kam až mohou ceny klesnout.

Nejlevnější tarif v Polsku vyjde na 10,75 eur (272 Kč), jde ale o balíček s 1GB dat, 300 minutami volání a 225 SMS. Stejná nabídka vyjde v ČR na 43,65 eur (1106 Kč). Nejdražší balíček,který v u nás vyjde na 58,42 eur (1480 Kč), v Polsku stojí 12,33 eur (312 Kč).

Podle analýzy EK ceny oproti roku 2016 poklesly zejména u balíčků obsahujících volání, u balíčku s 2GB dat a 900 volání byl zaznamenán pokles až o 41 %. Nicméně u balíčku, které obsahovaly pouze data, se ceny drží stejné.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz