Zahraničí

Ekologická katastrofa u Bornea: Ohromná ropná skvrna se dál šíří!

Kvůli ohromnému úniku ropy u pobřeží Bornea a dalšímu šíření byl v Indonésii vyhlášen výjimečný stav. V plamenech, které skvrnu zachvátily, zemřelo nejméně pět lidí, další stovky hlásí zdravotní problémy. Během ekologické katastrofy hyne v moři vše živé.

Už od soboty uniká u pobřeží Bornea do moře ohromné množství ropy, v indonéském městě Balikpapan již čtvrtý den platí výjimečný stav. Ohromná ropná skvrna začala navíc hořet, plameny šlehaly vysoko do vzduchu, obloha se zaplnila hustým černým dýmem, uvádí agentura APTN.

Oheň se podařilo uhasit, v plamenech ale zemřeli nejméně čtyři lidé, další osoba je pohřešovaná. Město kvůli dusivému kouři začalo svým obyvatelům rozdávat respirační masky. Více než 1300 lidí nahlásilo problémy s dýcháním, nevolnost nebo zvracení.

Šíření ropné skvrny má katastrofické následky pro místní faunu a floru. Veškerý mořský život včetně chráněných dugongů a delfínů v zálivu hyne. Skvrna měla ve středu podle APTN 12 čtverečních kilometrů.

Dlouhou dobu se nevědělo, odkud se ropa šíří. Místní rafinérie tvrdila, že jde o naftu z tankeru, podle potápěčů se na potrubí firmy nenašlo žádné poškození.

Související obsah

Firma ale ve středu podle portálu ABC přijala odpovědnost, když sonarem odhalila, že je jedna z trubek posunuta o zhruba sto metrů oproti své původní pozici.

Mluvčí společnosti uvedl, že trubku musela posunout velká síla, dále ale tvrzení nespecifikoval, zátoku ale využívají těžké nákladní lodě převážející uhlí. V rafinérii ještě několik dní po úniku běžel provoz bez omezení..
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz