Setkání

Kolik vojáků bude střežit Kima? Historický summit už se připravuje

Začaly přípravy na setkání severokorejského vůdce s jihokorejským prezidentem. Představitelé obou zemí se mají setkat 27. dubna v "nárazníkové zóně" mezi oběma zeměmi. Bezpečnostní opatření, která budou setkání provázet, jsou přísně tajná.

Kamery na každém kroku, ostnaté dráty, elektrický plot, nášlapné miny a desítky po zuby ozbrojených vojáků - tak vypadá hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Místo zvané Pchanmundžom patří mezi jedno z nejvíce střežených na světě. Z vesnice, která tu původně stála, nezbylo skoro nic.

Hranici mezi státy tvoří 4 kilometry široké a 250 kilometrů dlouhé demilitarizované pásmo na 38. rovnoběžce. Právě v Pchanmundžomu bylo 27. července 1953 mezi Severní a Jižní Koreou podepsáno příměří a právě tady se má 27. dubna sejít severokorejský vůdce Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Summit, na kterém se možná bude projednávat i denuklearizace poloostrova, je velkou událostí - k něčemu takovému došlo od roku 2000 jen dvakrát. O bezpečnostních opatřeních, protokolech a mediálním pokrytí schůzky se už začalo jednat - detaily jsou ale přísně tajné.

"Rozhovory se zřejmě točily především okolo bezpečnostních opatření - zejména toho, jak Kim Čong-un hladce a bezpečně překročí hranici. Je potřeba dohodnout, jak budou bezpečnostní složky Severní a Jižní Koreje tuto situaci řešit," uvedl politolog Hong Min.

Související obsah

27. dubna překročí vůdce KLDR poprvé od konce korejské války jihokorejskou hranici. Prvním členem dynastie Kimů, který od roku 1953 překročil hranici mezi zeměmi, byla jeho sestra Kim Jo-čong. Při jejím příjezdu na olympiádu v Pchjongčangu hlídkovali na letišti stovky policistů.

Můžeme tedy jen spekulovat, kolik jich bude při překročení hranice hlídat samotného Kima. Setkání pěti zástupců jihu a šesti delegátů severu, kteří domlouvali podrobnosti dubnového summitu, trvalo čtyři hodiny - rozhodně ale nebylo poslední.

Jana Gerleová/epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz