Zahraničí

Pásmo Gazy plní černý dým, protesty provází násilí a smrt

Protesty Palestinců u hranice s Izraelem v rámci "Velkého pochodu za návrat" opět provází násilnosti. V pátek zemřelo devět lidí, více než tisíc lidí bylo zraněno. Napětí roste na obou stranách. Protestující pálí podél hranic neuvěřitelné množství pneumatik, černý dým se šíří do okolí a skrývá jejich pohyb před izraelskými jednotkami.

Protesty podél izraelských hranic opět nabývají na intenzitě. Podle agentury APTN zemřelo v pátek devět lidí, přes tisíc lidí bylo zraněno, 25 z nich velmi vážně.

Protestující zapalují podél hranice ohromné množství pneumatik, široké okolí plní hustý kouř, který má izraelským jednotkám ztížit sledování pohybu Palestinců. Ti u hranic protestují již druhý týden.

Mezi devíti oběťmi páteční izraelské střelby při palestinských protestech na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem je také palestinský novinář Jásir Murtadža. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví vlády spravující pásmo Gazy.

Potyčky mezi ozbrojenými vojáky střežícími hranici a protestujícími, kteří se ozbrojují kameny a praky, si podle ČTK vyžádaly celkem 28 životů. Podle izraelské strany se jedná z větší části o teroristy, kteří se v davech protestujících ukrývají.

Související obsah

Podle portálu RT bylo zaznamenáno několik pokusů o prolomení hranice, izraelská armáda už dříve varovala, aby se protestující drželi od plotu na několik set metrů.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve svém dnešním prohlášení Izrael za postup proti protestům odsoudil. Vyzval palestinské zástupce při OSN, Lize arabských států a Evropské unii, aby prosazovali nutnost učinit izraelskému zabíjení přítrž.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz