životní pojištění

Soud zrušil další životní pojistku! Problém mohou mít 2 miliony lidí

Soud zrušil další životní pojistku! Problém mohou mít 2 miliony lidí
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Verdikt Městského soudu v Praze zneplatnil pojistnou smlouvu Flexi. Jde o vůbec první rozsudek týkající se investičního životního pojištění, které dříve české pojišťovny nabízely. Podle zástupce poškozených tím soud rozhodl i v případě dalších 760 tisíc smluv.

Pražský soud rozhodoval o jedné konkrétní smlouvě Pojišťovny České spořitelny (PČS). Podle Jiřího Chvojky, který poškozené klienty mediálně zastupuje, se ale verdikt týká stovek tisíc smluv, které měly stejné podmínky.

"Městský soud v Praze vyslal velmi jasný signál o tom, že mimo zhruba 760 tisíc aktivních smluv Flexi jsou v podobných problémech i další smlouvy životního pojištění, uzavírané v minulosti tuzemskými pojišťovnami," uvedl Chvojka. Podle PČS je rozsudek závazný jen v případě jedné smlouvy.

Soud ji zneplatnil zejména kvůli nedostatečnému informování klienta o nákladech a poplatcích. "Zprostředkovatel nejednal s odbornou péčí, nechránil zájmy spotřebitele a jeho jednání naplnilo skutkovou podstatu nekalé obchodní praktiky, smlouva je absolutně neplatná," píše se v rozsudku.

Po AXA a České pojišťovně jde už o třetí pojišťovnu, jejíž smlouvy soudy zpochybnily. Podle Chvojky se může problém týkat až 2 milionů klientů. Závazky u pojišťovny AXA jsou neplatné, protože byly uzavřeny na spoření s nulovou pojistnou částkou. Česká pojišťovna zase klientovi nesdělila, v jaké výši bude strhávat poplatky.

Česká asociace pojišťoven se snaží obavy z životních pojistek zmírnit. Ve svém prohlášení uvedla, že některé verdikty naopak platnost konkrétních smluv potvrdily. Rozhodnutími soudů se zabývá také Česká národní banka, která vykonává nad pojišťovnami dohled.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu životní pojištění

Důležité Události

Píše se na Deník.cz