ústav

Chovanec ústavu znásilnil jiného! Starosta chce vyšetřit ministryni

Případ sexuálního zneužívání v bývalém diagnostickém ústavu v Chrastavě míří do politiky. Případ pomohl odhalit reportér TV Nova, když na to, co se v ústavu děje upozornil policii. Okresní soud v Trutnově teď potvrdil, že ke zneužívání mělo skutečně dojít a starosta Chrastavy chce, aby se k odpovědnosti přihlásila i tehdejší ministryně školství.

"Viníci by měli být velice přísně potrestáni, protože to je prvotřídní skandál," prohlásil starosta a senátor Michael Canov. Odkazoval k případu, kdy před rokem a půl v zařízení 15letý chovanec sexuálně zneužil 13letého postiženého chlapce.

Stalo se to v době, kdy ministerstvo v ústavu provádělo personální čistku. Nová ředitelka měla přes varování jedné z vychovatelek problémové chovance umístit do jednoho pokoje. Starosta Chrastavy v reakci na odsuzující rozsudek trutnovského okresního soudu ministru školství v demisi poslal ostrý dopis.

"Že k tomu činu vůbec došlo, velice svojí prací napomáhala paní prozatímní ředitelka. A když se to stalo, jak ředitelka, tak i paní ministryně a její náměstek se snažili tuto věc zatajit, nedošlo k oznámení trestného činu. To udělala pouze televize Nova," sdělil Canov.

Související obsah

"Celým případem jsme se začali zabývat na základě trestního oznámení, které podal reportér, poskytl nám i videozáznam," potvrdila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Mladík byl nakonec shledán vinným ze sexuálního zneužití a odsouzen. "Odsouzenému byl uložen trest odnětí svobody v trvání sedmi měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let," doplnila mluvčí Okresního soudu v Liberci Miroslava Purkertová.

Podle Canova ředitelka celou věc bagatelizovala. "Věc neoznámila a vymluvila se na nějaké šetření psycholožky. Potom toto jednání skrze svou mluvčí schválila přímo paní ministryně s tím, že se tak koná i v jiných ústavech. Přiznala, že se takto zakrývají obdobné trestné činy v ústavech pro závadovou mládež," tvrdí starosta.

Související obsah

"Já říkám, že jsem nikdy nic nezakrývala," prohlásila ale exministryně školství Kateřina Valachová. V SMS zprávě pak Canovo obvinění označila za sprosté, odporné a důrazně ho odmítá. Na starostu prý v nejbližší době podá trestní oznámení pro pomluvu.

Případ teď bude řešit ministr školství v demisi Robert Plaga. "Pan ministr se nejprve musí s obsahem dopisu i celou kauzou podrobně seznámit a situaci zvážit. Ve chvíli, kdy bude hotové stanovisko, vás budeme samozřejmě informovat," uvedla mluvčí Jarmila Balážová.

Ivan Berka/epa, TN.cz

K tématu ústav

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz