Politika

Velký comeback! Ruml chce do Senátu, bude kandidovat za Piráty

Velký comeback! Ruml chce do Senátu, bude kandidovat za Piráty
Jan Ruml | Zdroj: Mediafax

Jan Ruml se snaží po 14 letech vrátit do vrcholné politiky. Bývalý ministr vnitra chce v podzimních volbách kandidovat do Senátu za Piráty, uvedla dnes ČTK. Nejdříve však musí projít stranickými primárkami. Členové strany v nich prostřednictvím elektronického hlasování vyberou svého kandidáta.

"Demokratické síly dostávají na prdel a je potřeba je stmelit a bojovat dál," řekl Ruml ČTK. Do Senátu chce kandidovat za volební obvod č. 8, který zahrnuje Rokycany, část Plzně a Berouna.

Zakladatel Unie Svobody už do senátní lavice jednou usedl. V roce 1998 vyhrál volby v pražském volebním obvodu č. 25. Po konci mandátu se však z aktivní politiky stáhl. Současná politická situace ho však přiměla k politickému comebacku.

Pirátské primárky se v Plzeňském kraji uskuteční příští týden. Volba by však měla být pouze formalitou. Ruml je totiž na Rokycansku jediným kandidátem strany. Stačí mu tak, aby v elektronickém volbě dostal nadpoloviční počet hlasů.

Související obsah

Ruml patří k nejvýraznějším postavám české politiky. V letech 1992 - 1997 zastával ve vládě Václava Klause pozici ministra vnitra. V souvislosti se skandály při financování ODS však v roce 1997 vyzval Klause k reziganci - tzv. Sarajevský atentát. Ten však neodstoupil a Ruml tak s Ivanem Pilipem založili Unii Svobody.
 

jva, TN.cz

K tématu Politika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz