Život v Evropě

Konec roamingu v EU: Češi volají a surfují na internetu jako o život!

Konec roamingu v EU: Češi volají a surfují na internetu jako o život!
FA_NON_PLUS_ULTRAS_11_05_13-SELF-U042433

Už deset měsíců můžeme i v zahraničí volat za domácí ceny. Roaming byl pro určité množství dat a provolaných minut zrušen napříč zeměmi Evropské unie. A podle údajů kontrolních úřadů mnohonásobně vzrostlo využití mobilů za hranicemi.

Od poloviny loňského června už neplatí, že ten, kdo chtěl i na dovolené volat, posílat zprávy či surfovat na internetu, přišel mu pak mastný účet. V zemích Evropské unie byly ale roamingové poplatky zrušeny, a tak za mobilní služby platíme stejně jako doma.

Roaming zdarma, jak vyplývá z údajů evropského telekomunikačního úřadu BEREC, způsobil naprostý boom. Využití mobilních služeb za hranicemi vzrostlo v případě některých zemí mnohonásobně. Upozornil na to portál Seznam zprávy.

V době dovolených vzrostla spotřeba Čechů v zahraničí o 31 procent u volání a devět procent u SMS. Využití mobilních dat pak stouplo dokonce šestinásobně. Průměrně za EU činil nárůst u dat téměř 150 procent.

Roaming v Evropě ale úplně nezmizel. Pro nové podmínky se zavedlo spojení "Roam like at home" - služby, které Češi využívají doma, tedy (ve většině případů) bez příplatku mohou používat i za hranicemi.

Související obsah

Samotní zákazníci tedy nic navíc neplatí, ale mobilní operátoři si za ně posílají částky mezi sebou. Určitou výhodu tak mají turistické destinace, kdy operátoři naúčtují roaming za každého turistu jeho domovskému operátorovi, a nadnárodní sítě, které budou peníze přesouvat jen "z jedné kapsy do druhé".

I zákazník ale může nakonec za roaming platit. Byla totiž stanovena hranice FUP, což je množství dat, které můžete v zahraničí "prosurfovat" bez příplatku. Právě o objem dat jde totiž operátorům nejvíce - klienty také nejvíc stojí. Jak FUP vypočítat, najdete zde.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz