Přijímací zkoušky

Žáky u přijímaček zaskočila úloha s traktorem! Zvládnete ji spočítat?

Žáky u přijímaček zaskočila úloha s traktorem! Zvládnete ji spočítat?
Zdroj: Thinkstockphotos

Při každé zkoušce se najde otázka, která vyvolá mezi žáky bouřlivou diskuzi. Tentokrát uchazeče o střední školy zaskočila úloha s traktorem. Přitom jde o poměrně jednoduchý výpočet, který v 9. třídě musí každý umět. Zkuste si, zda byste úkol zvládli.

V minulých letech znepříjemnil maturantům život Jidáš či epizeuxis, tentokrát se hitem internetu stala úloha, kterou měli vypočítat uchazeči o čtyřleté obory středních škol. Ti šli ke zkoušce před týdnem, až teď ale Cermat zveřejnil zadání.

Facebook i další sociální sítě už ale v minulých dnech zaplavily fotky traktorů a kdo nemá v rodině deváťáka, nemohl nic chápat. Video s názvem "Matematika, krycí jméno 'Traktor'" se dokonce dostalo do trendů na Youtube a zhlédlo ho už přes 100 tisíc lidí.

A pod ním se to jen hemží komentáři zoufalých uchazečů. "Neví někdo, jak se podává životopis do McDonaldu?" ptá se Tomáš. "Podle mě se Cermat spletl a dal nám přijímačky na VŠ místo SŠ," přisadil si Petr. "Já jsem si to přečetl a jen jsem zíral a říkal si 'cože?!'" svěřil se další komentující.

Související obsah

Úloha přitom nebyla nijak těžká, ale zřejmě zadaná tak, že ji žáci nepochopili: "Traktor najel na přímé silnici zadním kolem na tubu s červenou barvou. Tuba se zaklínila do pneumatiky a praskla. Traktor pak na silnici vytvořil každých 252 cm maličkou červenou skvrnu. V jaké výšce nad zemí je střed zadního kola traktoru?"

Správné řešení i další otázky z přijímaček z matematiky najdete v druhé části článku:

Řešení je poměrně snadné. Známe totiž obvod kruhu (kola traktoru), který činí 252 cm. Stačí tedy vypočítat jeho poloměr (o = 2 x π x r), čímž dojdeme ke 40,13 cm. Kandidáti na střední školy měli na výběr z celých čísel s tím, že měli výsledek zaokrouhlit. Odpověď byla tedy c) 40 cm.

Celé zadání testu z matematiky v rámci přijímacích zkoušek na čtyřleté obory střední školy najdete zde. Všechna zadání (včetně českého jazyka a literatury) pak zde.

ČTĚTE TAKÉ:

HÁDANKA pro děti, která vás zvedne ze židle. Přijdete na správný výsledek?
Úloha, která prověří vaši logiku. Zvládnete to jedním tahem?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz