Počasí

Nechoďte na sluníčko, varuje ČHMÚ! Ohrožujete tím svoje zdraví

Nechoďte na sluníčko, varuje ČHMÚ! Ohrožujete tím svoje zdraví
Zdroj: Thinkstockphotos

Meteorologové varují před oslabenou ozonovou vrstvou. V minulých dnech se škodlivé UV záření zvýšilo hned o pětinu! Při pobytu na přímém slunci proto odborníci doporučují používat ochranné prostředky a více dbát na své zdraví.

Krásné počasí posledních dní dělá radost zřejmě většině Čechů. O víkendu by měly teploty vyšplhat až na tropickou třicítku, jenže spolu s tím přichází i varování meteorologů. V posledních dnech se ozonová vrstva nad Českem oslabila o 22 %.

"To mělo za následek během jasného a polojasného počasí zvýšení škodlivého UV záření cca o 20 procent," upozornil Michal Janouch z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V horách dokonce UV-index dosahoval letních hodnot.

Ultrafialové záření působí zejména na oči, kůži a imunitní systém lidí. Do jisté míry je potřebné pro tvorbu vitamínu D v kůži, ve větším množství ale škodí. Mezi okamžité následky patří záněty spojivek a rohovky a běžnější spálení kůže či puchýře.

Existují ale i pozdější následky, které jsou mnohem závažnější. Asi nejčastějšími jsou infekční nemoci, kterým organismus s oslabenou imunitou nedokáže vzdorovat, ale také rakovina kůže. Na kůži se UV záření projeví předčasným stárnutím, na oku zase zákalem čočky až slepotou.

Související obsah

Odborníci proto nabádají, aby se lidé před zářením chránili. "Při pobytu na přímém slunci doporučujeme používat ochranné prostředky (krémy s ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývku hlavy)," sdělil Janouch.

Především lidé, kteří trpí vážnými nemocemi, by pak měli pobyt na sluníčku alespoň omezit. UV záření totiž může jejich stav ještě zhoršit. Po poledni, kdy sluníčko svítí nejvíc, by raději neměli vycházet ani ostatní.

Předpověď počasí:

epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz