Transplantace

První transplantace penisu! Voják dostal orgán mrtvého dárce

Američtí chirurgové v Baltimoru slaví obrovský úspěch. Vůbec poprvé se podařila transplantace mužského přirození. Lékaři ji provedli válečnému veteránovi, který o pohlavní orgány a obě nohy přišel ve válce v Afghánistánu. Identitu pacienta, jehož rekonvalescence probíhá dobře, doktoři nezveřejnili.

Moderní medicína dala neznámému muži pocítit, že umí zázraky. Poprvé v historii se podařilo chirurgům vrátit pacientovi kompletní pohlavní orgány od zesnulého dárce.

"Náš pacient je bývalý americký voják, který byl těžce zraněn na Blízkém východě. Začali jsme spolupracovat už před pěti lety. Přišel o penis, šourek a část břišní stěny," popsal plastický chirurg Richard Redett.

Lékaři věří, že už za několik měsíců by mohl pacient znovunabyté orgány využívat v plném rozsahu. Kromě vylučovacích funkcí by plnily i ty sexuální. Z etických důvodů veteránovi nedali dárcova varlata, aby se vyhnuli riziku, že by muž zplodil děti anonymního dárce.

"Byly tu podobné transplantace, kolem roku 2000 se pokoušeli o totéž v Číně, ale bez úspěchu. Transplantaci provedli už v Jižní Africe a ve Spojených státech, ale naše transplantace je jedinečná tím, že jsme vyměnili opravdu kus za kus - břišní stěnu, celý penis a celý šourek," doplnil lékař.

Související obsah

Lékaři podle míry poškození hledali dárce, jehož velikost orgánů by přesně odpovídala. Náročná operace trvala čtrnáct hodin, ale po dlouhých pěti letech čekání se pacient mohl radovat. "Od operace jsou to čtyři týdny a daří se mu výborně. Je vzhůru, chodí, neprokazuje žádné znaky infekce. Tento týden bychom ho mohli propustit domů," uvedl Redett.

Vylučovací funkce už je podle týmu lékařů v pořádku. "Je mladý a má před sebou mnoho let života a tohle by mu mělo významně pomoct. Jsme přesvědčeni, že i sexuální funkce se vrátí k normálu," doplnil chirurg.

Tým plastických a rekonstrukčních chirurgů plánuje podobnou transplantaci provést asi 60 vojákům, kteří se z válečných misí vrátili s podobnými zraněními.

Karolína Tomašková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz