Věda

Nejdetailnější katalog galaxie! Mapa má skoro 1,7 miliardy hvězd

Nejdetailnější katalog galaxie! Mapa má skoro 1,7 miliardy hvězd
Zdroj: ESA/Gaia/DPAC

Evropská vesmírná agentura zveřejnila nejdetailnější katalog hvězd naší soustavy, který mapuje téměř 1,7 miliardy objektů. Naskýtá se nám tak neuvěřitelná možnost detailně prozkoumat naši galaxii tak, jak jsme ji ještě nikdy neviděli.

Gaia je vesmírná observatoř Evropské vesmírné agentury (ESA), která byla do vesmíru vypuštěna v prosinci roku 2013, od té doby detailně mapuje objekty v naší galaxii i za jejími hranicemi. Po 22 měsících sběru dat ESA nyní vypustila dlouho očekávanou mapu celé galaxie.

Údaje zahrnují pozice, ukazatele pohybu a vzdálenosti více než jedné miliardy hvězd spolu s velmi přesnými měřeními asteroidů v Mléčné dráze i mimo ni. Ohromné množství detailních údajů umožní vědcům zkoumaní formování a evoluce naší galaxie.

"Poznatky shromážděné Gaiou znovu definují základy astronomie," řekl ředitel pro výzkum Günther Hasinger.

Unikátní 360° pohled na Mléčnou dráhu.

První část dat byla uveřejněna už v roce 2016, kdy pokrývala informace o přibližně dvou milionech hvězd. Nová data katalog nejen výrazně rozšiřují, ESA hovoří o téměř 1,7 miliardy hvězd, výrazně také zpřesňují dosavadní měření.

Související obsah

Pro některé nejjasnější hvězdy je úroveň přesnosti stejná, jako kdyby byli pozorovatelé na Zemi schopni vidět euro na povrchu Měsíce, uvádí ESA.

Porovnání dat z prvního a druhého zveřejnění.

"Druhá vlna dat z observatoře Gaia předestavuje ohromný skok vpřed v porovnání se satelitem Hipparcos. Předchůdce Gaiy a první mise pro astrometrii zmapovala kolem 118 tisíc hvězd téměř před 30 lety," uvedl Anthony Brown z Leidenské univerzity v Nizozemsku.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz