Domácí

Nástup vysokých teplot si vybírá svou daň, všude poletuje pyl

Kvůli extrémně rychlému nástupu vysokých teplot, nezvykle rychle rozkvetla krajina. Pyl je teď pohromou nejen pro alergiky, dostane se totiž naprosto všude. Například jarní úklid domácností, mytí vozů nebo oken se musí v těchto dnech neustále opakovat.

Nástup letních teplot, na které se většina lidí těšila, si vybírá svou daň. Umytá okna a parapety vydrží na některých místech jen pár hodin.

Situace je nejhorší v blízkosti zemědělských ploch. Největším zdrojem znečištění jsou bezesporu řepková pole, ze kterých se pyl dostane doslova všude.

"To je prostě neštěstí, bohužel naše zemědělství směřuje tím správným směrem, jak vidíme," stěžoval si obyvatel žijící vedle pole.

Po dlouhé zimě udeřila pylová sezóna rychle a podle odborníků je daleko silnější, než byla v předchozích letech. Pylový prášek netrápí pouze obyvatele v blízkosti polí, obtěžuje i řidiče. Stačí nechat zaparkované auto pod stromem a do pár hodin bude celé obalené.

Související obsah

Situace komplikuje provoz restauracím a to hlavně těm, které mají zahrádky, obsluha musí zahrádky čistit i několikrát denně. Zvýšené množství pylu v těchto dnech také značně znečišťuje filtry automobilů. Odborníci proto doporučují jejich kontrolu, případně i výměnu.

"Starý a nefunkční filtr nejenže neplní svou filtrační funkci, ale po zapnutí ventilátoru a klimatizace se šíří do prostoru auta velké množství alergenů," vysvětlil vedoucí zlínského autoservisu Tomáš Bačík. Podle odborníků musíme vydržet ještě pár týdnů, pak by se měla situace uklidnit.
 

Klára Pospíšilová / Zdeněk Čík / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz