Život v Evropě

Kosmetiku na zvířatech testují v 80 % států! Někde je i povinné

Kosmetiku na zvířatech testují v 80 % států! Někde je i povinné
Zdroj: Thinkstockphotos

Testování kosmetiky na zvířatech by mělo být zakázáno po celém světě. Shodli se na tom europoslanci, kteří teď budou tlačit na Evropskou komisi a vlády členských zemí, aby pomohly návrh prosadit. V EU platí zákaz od roku 2013.

Kosmetické produkty se na zvířatech stále testují ve většině (asi 80 %) zemí světa. Evropská unie nejdříve zakázala prodej výrobků, které obsahují složky testované na zvířatech, poté i těch, u kterých se testují závažné účinky na lidské zdraví.

A zákaz funguje i přesto, že evropský trh s kosmetiku je největší na světě a v tomto sektoru pracují zhruba dva miliony obyvatel EU. Firmy tak musely přejít na alternativní metody testování tak, aby zůstalo zachováno bezpečí uživatelů.

Europarlament proto přijal usnesení, které požaduje celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech a prodej těchto produktů. Globální shody chtějí europoslanci dosáhnout do roku 2023. Dokument přijali na konci února.

Související obsah

Teď budou europoslanci naléhat na Evropskou komisi a členské země, aby podnikly kroky, které ukončí testování kosmetiky na zvířatech po celém světě. Stěžejní pro evropské vlády bude tlak na Čínu, kde bylo v minulosti dokonce testování kosmetiky z EU povinné.

Podle průzkumu z roku 2016 souhlasí 90 % občanů EU s tím, že by měl být zákaz testování na zvířatech rozšířen do celého světa. Téměř stejné procento dotázaných si přeje, aby v tomto ohledu dělala Unie více a zasadila se o přísnější ochranu práv zvířat.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz