Zahraničí

Zelený plán EU změní život všem, teplotu ale sníží o 0,004 °C, tvrdí vědec

Evropská komise ve středu představila balíčky návrhů klimatický opatření, které mají pomoci splnit klimatické cíle Evropské unie. Podle nich se má Evropa stát klimaticky neutrálním kontinentem do roku 2050. Experti se obávají toho, že se návrhy zásadně promítnou do života každého občana EU, dopady celé strategie ale budou minimální.

Očekává se, že soubor návrhů, který Evropská komise (EK) představila, vyvolá v členských státech bouřlivou debatu, návrhy totiž musí jednotlivé země a Evropský parlament schválit.

Hlavním cílem zveřejněných návrhů opatření je snížit do roku 2030 emise o 55 % v porovnání s rokem 1990, do roku 2050 chce být Evropská unie klimaticky neutrální.

Ekonomové předpovídají, že by přijetí návrhů mohlo mít zásadní dopad na životy všech občanů Evropské unie (EU). Dánský statistik a prezident výzkumného institutu Copengahen Consensus Center Bjorn Lomborg se obává toho, že budou dopady ohromné, změní se ale velmi málo.

Podle něj v případě splnění první části plánu bude dopad na světové klima na konci tohoto století velmi malý. "Globální teplota se sníží o 0,004 °C. Nemůžeme se divit, že nás zbytek světa nebude následovat," zveřejnil Lomborg s tím, že dopad bude ve skutečnosti ještě daleko nižší.

Související obsah

Podle projektu EUCalc se v případě dosažení cílů zeleného balíčku může stát, že dojde k "úniku uhlíku", což znamená, že ačkoliv se emise v Evropě omezí, vzhledem ke změnám v nabídce a poptávce se pouze přesunou do jiné části světa. Dopad na klima tak bude ve skutečnosti ještě menší.

Podle Lomborga navíc EU výrazně podceňuje celkové náklady na splnění ambiciózních cílů, protože využívá ty nejoptimističtější modely. Pro občany EU bude zavádění opatření znamenat výrazné zdražování v mnoha oblastech života.

To podle Lomborga neznamená, že bychom neměli dělat nic, měli bychom ale přistupovat k celé problematice jinak. Podle něj je přepnutí ekonomiky a opuštění fosilních paliv velmi drahé, dovolit si ho tak může pouze někdo.

Související obsah

"Místo toho se musíme soustředit na investice do výzkumu a vývoje s nulovými emisemi. Pokud dokážeme snížit cenu budoucí zelené energie pod cenu fosilních paliv, pak na ni přejdou všichni, nejen Evropa, ale i Čína, Indie a Afrika. Tato politika by stála mnohem méně a v průběhu století by pomohla klima upravit mnohem lépe," komentoval Lomborg na portálu euractiv.com s tím, že ambice EU v oblasti klimatu budou pravděpodobně znamenat větší ekonomické potíže než celkový dopad pandemie koronaviru v EU.

Zelený plán EU a Česko

Do Česka přijel místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. A to jen dva dny potom, co Evropská unie představila svůj ambiciózní projekt zelené revoluce. Jedním z jeho cílů je například konec automobilů se spalovacími motory a nástup elektromobilů, snížení emisí skleníkových plynů, ale také třeba vysazení tří miliard stromů. Klimatický balíček obsahuje celkem patnáct návrhů. Mnohé z nich ale podle některých našich politiků Česko ani řada dalších zemí splnit nedokážou.

Dokument s přehledem změn, které nás už za pár let mohou čekat, má celkem tři a půl tisíce stran. Česká vláda se s ním teprve seznamuje. "Ten návrh, se kterým přichází pan viceprezident EK, zatím to tak vypadá, je podstatně radikálnější a my máme obavy, že to bude mít v zásadě negativní vliv na náš průmysl," reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle opozice je ochrana planety sice důležitá, ale termíny jsou šibeniční a řada návrhů jako právě konec klasických aut je prý nereálných. "Je to marnivý a bláznivý nápad Evropské unie, který může mít negativní vliv na náš průmysl a hospodářství a tím pádem to negativně ovlivní každého našeho občana," zveřejnil předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Související obsah

"Je potřeba se bavit o tom, zda ty časy jednotlivých kroků jsou nastaveny správně a zda jsou realizovatelné v těch podmínkách, které teď máme," uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Potřebujeme přejít k technologiím a řešením, které budou umožňovat trvalý život i po generace za námi, aby měli i oni možnost žít ve zdravém životním prostředí," myslí si předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Mezi návrhy Evropské komise je třeba i zdanění leteckého benzínu - to by v budoucnu znamenalo zdražení letenek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz