Zvířátka v ZOO

Slůně v ostravské zoo roste jako z vody! FOTO UVNITŘ

Slůně v ostravské zoo roste jako z vody! FOTO UVNITŘ
Zdroj: Zoo Ostrava

Mladý sameček slona indického, který se v ostravské zoologické zahradě narodil loni v červenci, váží již téměř půl tuny. Zásluhu na jeho váze i celkovém zdravotním stavu má hlavně mateřské mléko, které tvoří nadále významnou složkou jeho jídelníčku.

Malý Chandru roste jako z vody. V ostravské zoo se narodil 8. července 2017 a teď už je z něho pořádný chlapák. "Od začátku je v péči své matky, pro niž je to již třetí slůně, které porodila, ale zatím první, které se daří úspěšně odchovávat. Kromě mateřského mléka, které stále představuje nejdůležitější součást jeho stravy, už také konzumuje pevnou stravu dospělých slonů - větve, listí, zeleninu a seno," uvedla tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Zdroj: Zoo Ostrava

Chovatelé již také začali se sloním samečkem pracovat podobně jako s dospělými slony. V případě samečka je to, stejně jako u jeho matky, v tzv. chráněném kontaktu (tedy přes bariéru). Malý Chandru tak již zvládá několik jednoduchých povelů: "Umí například položit nohu na kolejnici, což bude v budoucnu důležité pro pravidelnou péči o kopyta, na povel se také k chovatelům natočí bokem nebo přejde do vedlejšího boxu," popisuje Šárka Nováková.

Související obsah

Pravidelné každodenní cvičení se slony je nesmírně důležité pro správný vývoj a sledování zdravotního stavu zvířat. Sloni v lidské péči, stejně jako v přírodě, mohou občas trpět zdravotními problémy souvisejícími s přerůstáním nehtů na nohou, přerůstáním kůže a podobně.

"Díky každodenní práci jsou zvířata zvyklá na jednotlivé procedury, které nám pomáhají je udržovat v dobré kondici. A toto každodenní cvičení také funguje jako výborné posilování vzájemného důvěrného vztahu mezi člověkem a slonem, který je velmi důležitý v chovu těchto společenských zvířat," vysvětluje mluvčí ostravské zoologické zahrady. Práci chovatelů se slony mohou každý den sledovat i návštěvníci zoo, začíná vždy mezi 12:30 a 13:00 v pavilonu slonů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz