Chyba

Chyba v přijímačkách bez trestu? Jsme unavení, vzkázal Cermat

Skandál kvůli chybě v přijímacích testech na víceletá gymnázia zřejmě skončí bez padání hlav. Podle ředitele Cermatu totiž za chybu může únava zaměstnanců, kteří testy sestavovali. 12 sad přijímacích testů a 6 verzí maturitních má prý na starost jen 5 lidí. Řešením je podle něj najmout více odborníků.

Které slovo obsahuje kořen ze čtyř hlásek? Odborníci přehlédli nebo zapomněli, že ě má vlastně hlásky dvě, a proto kromě zamýšlené správné odpovědi za B je správně i céčko. Cermat nakonec všem, kteří zvolili možnost C, přidal bod. Polepšilo si 721 žáků.

Budova Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání má 7 pater, pracuje zde 70 zaměstnanců - ale pouze 5 z nich je zodpovědných za přijímačky z češtiny.

"Vnímám na straně našich předmětových koordinátorů, to jsou ti, kteří jsou zodpovědní za přípravu testů a jejich vnitřní kontrolu, jako jednu ze zásadních příčin obrovskou únavu," zastává se podřízených šéf Cermatu Jiří Zíka.

Pětice zaměstnanců Cermatu má podle něj za úkol připravit 12 verzí písemek k přijímačkám a 6 k maturitám, ale také přípravu zadání, školení hodnotitelů a koordinaci hodnocení testů.

Související obsah

Řešením je podle Zíky posílení týmu o další odborníky, kteří by dokázali zachytit třeba i fonetické problémy v testech. Po příčině aktuální chyby se bude pídit i ministr školství.

Zisk jediného bodu pomohl prozatím dvěma žákům. Problém s jejich přijetím podle ministra není, školy prý mají rezervu. "V této chvíli máme prověřeno 230 z 234 gymnázií, a můžu říct, že žádný nový případ žáka, který by byl poškozen tím chybným vyhodnocením, se neobjevil," dušuje se ministr Robert Plaga. Zbylé čtyři školy zatím neodpověděly.

pez, Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz