Komunisté

Oslavy 1. máje: Párek zadarmo, oranžáda za 15 Kč, i drama v Plzni

Příznivci a odpůrci komunistů si v úterý ráno sešli na holešovickém Výstavišti. Komunisté zde slaví Svátek práce. Oslavy mají v hlavním městě naplánovány i další politické strany.

Už okolo 9. hodiny se začali na pražském Výstavišti scházet k tradičním prvomájovým oslavám příznivci KSČM. Svátek práce s voliči strany přišli oslavit třeba pražský poslanec Jiří Dolejš nebo bývalá poslankyně Marta Semelová, která povede v Praze kandidátku KSČM do obecního zastupitelstva. Stranické špičky slavily v regionech.

"Nálada bude bojovná, protože myslím, že jde nejen o práci, ale také o to, jaký plat mají lidé za tu práci a jaké mají podmínky. Zmíníme i otázku míru, protože světový mír je podle mě neustále ohrožován. Abychom žili v míru, je přání všech lidí v České republice. A nejen tady," řekla po příchodu novinářům Semelová.

Ta zmínila také témata, která podle ni voliče v Praze trápí, třeba nedostatek bytů. Komunisté také chtějí v Praze veřejnou dopravu zdarma nebo omezení developerských projektů.

Na tradičních oslavách na Výstavišti tentokrát chyběl poslední předlistopadový Generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Pětadevadesátiletého bývalého předního představitele komunistů trápí zdravotní problémy.

Na Výstavišti se objevili i odpůrci komunistů. Transparent, který srovnával srp a kladivo s hákovým křížem rozčílil Martu Semelovou, která chce kvůli němu podávat trestní oznámení. Odpůrce strany přirovnal kandidát KSČM do senátu Karel Skloupil k henleinovcům.

Související obsah

Zatímco na Výstavišti hrála dechovka nebo internacionála, skandovali odpůrci hesla jako "Ať žije NATO" či "Zastáváte se teroristů, máte na svých rukou krev". Na svými hlavami mávali odpůrci komunistů vlajkami USA, NATO či Evropské unie.

V Praze slavily i další strany

ODS uspořádala svou prvomájovou oslavu tradičně na Petříně. I občanští demokraté využili akce k propagaci strany před podzimními komunálními volbami. Příznivcům kromě propagačních materiálů nabízeli třeba modrou zmrzlinu za pět korun. Návštěvníci si na akci ODS mohli vyzkoušet své znalosti české historie. Dorazili třeba předseda strany Petr Fiala, europoslanec Jan Zahradil nebo poslanec a exprimátor Bohuslav Svoboda.

Sociální demokraté si na Střeleckém ostrově připomněli 140. výročí vzniku ČSSD. "Slavíme solidaritu s lidmi, kteří tvrdě pracují a zaslouží si spravedlivý podíl na společenském bohatství," připomněl důvody oslavy Svátku práce, který se slaví už 128 let, předseda ČSSD Jan Hamáček. Kromě něj nechyběl na oslavách třeba šéf pražské ČSSD Petr Dolínek.

Zatímco ODS nabízela zmrzlinu za pětikorunu, na Střeleckém ostrově nabízela ČSSD točenou oranžádu za 15 korun, párek v rohlíku za 10 korun nebo klobásu za dvacku.

To na pražské Ladronce, kde prvomájovou oslavu uspořádalo hnutí ANO, bylo občerstvení zadarmo. Hnutí příznivcům nabízelo třeba zmrzlinu, cukrovou vatu nebo párky v rohlíku. Pražský lídr pro komunální volby Patrik Nacher hrál s návštěvníky akce stolní tenis.

Související obsah

Drama v Plzni

Svátek práce strávili v práci také stovky policistů, kteří měli po celé republice pohotovost. Přesto hodnotí letošní 1. Máj jako jeden z nejpoklidnějších. Pravicoví radikálové se sešli v Plzni, kde policisté museli kvůli narušení veřejného pořádku zadržet dva muže.

Akci svolala Dělnická strana. Její představitelé promlouvali ke zhruba 200 sympatizantům z červeného londýnského patrového autobusu na náměstí Republiky. Od přibližně 50 odpůrců je oddělovali policejní těžkooděnci.

Největší pohotovost měla policie v Praze. "Na tomto opatření se v tuto chvíli podílí především uniformovaní policisté z pořádkové a dopravní policie. Pořádkoví policisté dohlíží v souladu se zákonem na jednotlivých oznámených akcích na klid a veřejný pořádek," prozradil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. U žádné z nahlášených akcí nemusela zasahovat.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz