Zvířátka v ZOO

Přírůstek v ostravské zoo: Vzácní lemuři mají druhé mládě!

Přírůstek v ostravské zoo: Vzácní lemuři mají druhé mládě!
Zdroj: Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě mají opět důvod k oslavě. Po necelém roce se zde narodilo v pořadí již druhé mládě vzácného lemura mongoz.

Měsíční mládě, které je nyní v péči své matky, je letos zatím jediným narozeným mládětem tohoto kriticky ohroženého madagaskarského primáta ve všech evropských zoo. A i loňská samička byla jediná. "Obě mláďata jsou velikou nadějí pro posílení populace v Evropě, která čítá sotva 50 jedinců, a pro zachování tohoto lemura pro příští generace," uvedla tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Mládě přišlo na svět poslední březnový den. Porodila jej 14letá samice, která mládě zdárně odchovává. Již dříve porodila dva samce (v letech 2011 a 2012), takže má už dostatek zkušeností, aby i svého čtvrtého potomka úspěšně odchovala. Její loňská dcera je také s nimi, pozorováním matky s mládětem získává cenné zkušenosti pro budoucnost. "Chovatelé nijak do lemuří rodiny nezasahují, snaží se dopřát samici s čerstvě narozeným mládětem maximální klid," popisuje Šárka Nováková.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a v přírodě kriticky ohrožený druh, je nanejvýš žádoucí, aby mládě bylo odchováno přirozeně svými rodiči. Ještě nevíme, jakého pohlaví mládě je a nebudeme to vědět minimálně prvního půl roku. Obě pohlaví se totiž rodí zbarvená jako samice, teprve v 6-8 měsících se maska změní podle pohlaví. Velmi bychom si přáli, aby i toto mládě byla samička, protože těch je v evropské populaci velký nedostatek," vysvětluje vrchní chovatelka primátů ostravské zoo Jana Kanichová.

Zatím bohužel nejsou zprávy, že by se v nějaké jiné evropské zoo narodilo další mládě. "Za poslední dva roky by tak dvě ostravská mláďata byly jedinými přírůstky. V letech 2006-2010 se v Evropě nepodařilo odchovat žádné mládě a v letech 2011-2016 se narodila pouze čtyři mláďata (tři samci a jedna samice)," dodává Jana Kanichová.

Čtyřčlennou rodinu vzácných lemurů mongoz mohou návštěvníci ostravské zoo pozorovat na ostrovní expozici pod výběhem žiraf a dalších afrických kopytníků v blízkosti expozice Mokřady. Mají zde k dispozici množství vzrostlých stromů, bylinné i keřové patro, slunná a i stinná místa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz