Melanom

Pozor na rakovinu kůže! Začínají vyšetření zdarma ve 12 městech

Pozor na rakovinu kůže! Začínají vyšetření zdarma ve 12 městech
Zdroj: oficiální zdroj

Rakovina ve všech podobách je obrovský strašák. Velmi zákeřné dokáží být nádory kůže, které často začínají jako pigmentové znaménko. V následujících dnech se bude konat preventivní akce Spolu proti melanomu, jejíž součástí je i bezplatné vyšetření.

"Akce je pro všechny zájemce a uskuteční se během května ve 12 městech napříč devíti kraji České republiky," vysvětluje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Bezplatná prohlídka kůže odstartuje v Olomouci ve středu 9. května. Další možnost preventivního vyšetření dostanou lidé v těchto městech: Zlín, Pardubice, Česká Lípa, Kladno, Plzeň, Jihlava, Znojmo, Vyškov, Opava, Karviná.

Poslední příležitost pro kontrolu kůže bude v Ostravě, kde kampaň ve středu 30. května skončí. Akce se s výjimkou Ostravy a Kladna koná na náměstích uvedených měst.

Související obsah

Znaménka příchozím zkontrolují lékaři ve speciálních stanech, "ošetřovny" budou otevřené vždy od 10 do 17 hodin.

"Součásti bude doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu. Lidé si budou moci také například změřit množství tukové tkáně v těle nebo provést samovyšetření prsou na silikonovém modelu," doplnila Mazurová.

"Zhoubný melanom kůže patří mezi velmi závažné druhy rakoviny, neboť začíná relativně brzy metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Podle statistik na něj zemře kolem 400 lidí ročně. Je životně důležité odhalit nemoc včas, proto pokud máte na těle podezřelé znaménko, určitě na bezplatné vyšetření přijďte,“ uvádí dermatoložka MUDr. Sylva Zajícová, která je odborným garantem projektu.

Co může být varovným znamením?

• Plošné zvětšování - rozpíjení nebo vyvýšení znamének
• Změna zabarvení znaménka
• Krvácení, svědění, strup, červený okraj
• Mají-li na kůži nový útvar, který se dlouho nehojí
• Nově objevené, stále se měnící znaménko
• Větší množství znamének na kůži

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Melanom

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz