Ján Kuciak

Kuciak by si v sobotu vzal Martinu. Slováci kvůli nim vyjdou do ulic

Slovensko v pátek zažije další vlnu protestních pochodů. Naši východní sousedé si tak připomenou zmařenou svatbu zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, která se měla konat už zítra.

Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové vyhnala Slováky do ulic už několikrát. Dnes odpoledne vyjdou znovu. Pochod nese symbolický název Předvečer svatby. V sobotu by si dvojice řekla své ano.

Protestní pochody začnou v 25 slovenských městech v půl páté odpoledne. Organizátoři budou také sbírat podpisy pro referendum o předčasných volbách a volat chtějí i po svobodě médií.

Slováci protestují už čtvrt roku. V březnu Slovensko ochromily největší demonstrace od sametové revoluce, kdy do ulic vyšlo až padesát tisíc lidí. Před měsícem se demonstrace v Žilině poprvé zúčastnili i rodiče zavražděného novináře. Zda se však dnešní akce zúčastní, není jasné.

Související obsah

Pietní akce organizuje hnutí Za slušné Slovensko i v deseti zahraničních městech. "Jednou z lekcí, kterou nás smrt Jána Kuciaka naučila je, že za svobodu médií se musí postavit i veřejnost. Voláme nejen po slušné policii, soudech a úřadech, ale i slušných a nezávislých médiích, která nejsou sluhy politiků," uvedla občanská iniciativa v prohlášení.

Neznámý pachatel zastřelil Kuciaka a Kušnírovou v jejich bytě ve Velké Mači na konci února. Novinář se v té době zabýval daňovými podvody členů vlády i rozkrýváním jejich okolí a napojení na italskou mafii. Vražda vyvolala politické zemětřesení, které po třech týdnech završila demise premiéra Roberta Fica.

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz