Může za žluté peklo řepka? Zjistili jsme, čeho je v pylu nejvíc!

Může za žluté peklo řepka? Zjistili jsme, čeho je v pylu nejvíc!
Zdroj: Profimedia

Česko v minulém týdnu zasáhla doslova žlutá bouře. Kvůli teplému počasí totiž naplno propukla pylová sezóna. A zatímco obvykle kvetou jednotlivé druhy stromů postupně, letos začaly kvést téměř všechny najednou. Navíc jsou v rozpuku i ty druhy dřevin, které kvetou jednou za čtyři až pět let. Co alergiky v těchto dnech zlobí nejvíc?

Rýma, kašel, svědění očí, nepříjemná vyrážka – nejen tyto příznaky alergie pocítilo v uplynulých dnech mnoho Čechů. Není divu, díky teplému počasí vykvetlo mnoho rostlin a stromů najednou a létající pyl byl viditelný i pouhým okem.

Zlí jazykové z pylové kalamity okamžitě obvinili řepku, která je v Česku druhou nejčastěji pěstovanou plodinou a právě teď je v plném květu. Podle palynologů (expertů na pyl) je v tom ale řepka nevinně. Nejsilnějším alergenem je v těchto dnech bříza, největšími producenty pylu jsou ale kvetoucí jehličnany. Jejich pyl ale naštěstí není pro alergiky tak agresivní.

"Obávaný pyl řepky velmi špatně létá a drží se v bezprostřední blízkosti řepkových polí, kde vnímavějším jedincům potíže způsobovat může. Stejně tak špatně létá pyl hmyzosnubných stromů, jako je jírovec maďal nebo vrby. Tyto stromy patří spíše do skupiny slabých alergenů,“ uvádí portál Státního zdravotního ústavu Ústí nad Labem.

Zdroj: szu.cz

Státní zdravotní ústav každý týden analyzuje, která pylová zrna jsou v ovzduší zastoupena nejvíc. Jak tedy dopadla ona proklínaná řepka? Možná vás překvapí, že její pyl se v ovzduší téměř nevyskytuje, maximálně v 1 procentu. Dominuje naopak pyl smrku nebo borovice.

Na to, jaké druhy pylových zrn se v ovzduší vyskytují nejvíc, se podívejte v podrobné analýze v pořadu Víkend. Startuje ve středu ve 21:40 na Nově!

Související obsah

V tomto týdnu by podle odborníků měla začít sezóna pylu travin, naopak by měla ustávat aktivita břízy. "Zdrojem masivních pylových nánosů jsou jehličnany: smrk a borovice. Jejich pyl je alergologicky méně nebezpečný. Jedná se o morfologicky veliká pylová zrna se vzduchovým polštářem, proto mají velmi dobrý dolet," vysvětlují na webu Pyly.cz. Vedle pylu travin a jehličnanů potrápí alergiky také pyl buky, dubu, javoru, platanu, ořešáku a kaštanu.

Pyl je teď pohromou nejen pro alergiky - podívejte se na reportáž:

ČTĚTE TAKÉ:

3 tipy, jak zabezpečit byt proti pylům
Postihla vás nečekaně alergie? Proč přichází i v dospělosti a jak na ni

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz