Zvířátka v ZOO

Malý hrabáč se v pražské zoo již předvádí před návštěvníky! FOTO

Od středy mohou návštěvníci pražské zoo vidět mládě hrabáče kapského, které se narodilo koncem dubna. Přesně ve 14 hodin chovatelé poprvé otevřeli okénko do expozice, kde malý hrabáček pobývá se svou matkou Kvídou.

"Nejkritičtější období má Kvídino mládě již za sebou, pravidelně pije a je aktivní, proto nevidíme důvod nepodělit se o naši radost z něj s našimi návštěvníky," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil, že v dalších dnech bude okénko otevřené pravidelně: "Příchozí si mohou hrabáčka prohlédnout vždy dopoledne mezi 10. a 12. hodinou a odpoledne od 14. do 16. hodiny."

Mládě, které se narodilo 22. dubna, denně přibývá na váze zhruba 150 gramů. Dnes už tak váží přes tři kilogramy. "Pro všechny případy ale na něj ještě v expozici pavilonu Africký dům permanentně dohlížejí chovatelé. Mimo jiné proto, aby jej matka nešťastnou náhodou nezalehla," uvedla tisková mluvčí pražské zoologické zahrady Lenka Pastorčáková.

Matka mláděte, třináctiletá Kvída, dosud úspěšně odchovala dvě mláďata. První - sameček Kito narozený v roce 2015 - dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. Druhé - samička Nyota ze srpna 2016 - se nedávno přestěhovala do zoologické zahrady v Olomouci. "Nynější mládě je podle názoru chovatelů opět spíše samička. Zda je jejich odhad správný však ukáže až analýza DNA," popisuje mluvčí pražské zoo.

Související obsah

Hrabáč kapský je středně velký savec původem z Afriky. Je zavalitě stavěný, při délce těla kolem 110-130 centimetrů dosahuje hmotnosti až 60 kilogramů. Mohutné tělo hrabáče je téměř lysé, pouze na hřbetě ho pokrývají řídké štětiny. Zbarvení je béžové, na břiše a hlavě až narůžovělé. Hrabáč žije především v savanách a buši, kde se vyskytuje dostatek termitů, kterými se živí. Je samotář a aktivní je především v noci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz