Rakovina

Libuši zjistili rakovinu, praskl jí nehet! Projevů ale může být více

Pod nehtem, na chodidle nebo na dlani. I to jsou místa, kde se může objevit nejzákeřnější forma rakoviny kůže - zhoubný melanom. Často bývá zaměňován za běžnější kožní nemoci. O to horší jsou pak následky. Lidé přicházejí k odborníkům pozdě, často už v pokročilých a špatně léčitelných stádiích rakoviny.

Prasklý nehet - tak se začal u paní Libuše projevovat agresivní melanom na ukazováčku pravé ruky. "Byla to jenom slezlá půlka nehtu, jako když máte plíseň," řekla.

Jenže nehet se navzdory léčbě nehojil, naopak se na něm vytvořila jakási červená bradavice. Diagnóza z úst lékaře paní Libuši zaskočila. Šlo o pokročilý zhoubný melanom s metastázemi v uzlinách, následovala tak amputace prstu a biologická léčba.

Právě u takto agresivních nádorů musejí lékaři pacientovi většinou amputovat prst anebo část končetiny. "Je nejzáludnější a často také nejzhoubnější. Dá se zaměnit za celou řadu jiných kožních onemocnění, jako je třeba plíseň pod nehtem nebo modřina," vysvětlil lékař Petr Arenberger. 

Související obsah

Na chodidle a dlani může vypadat jako nehojící se rána nebo bradavice. Nemusí mít ani tmavou barvu jako klasické mateřské znaménko, ze kterého se melanomy tvoří. A než se podaří odhalit, že se jedná o zhoubný nádor, často má pacient už metastáze.

Za posledních 20 let se počet pacientů s nejzákeřnější formou rakoviny kůže, tedy zhoubným melanomem, zdvojnásobil. Každoročně přibývá přes 2500 nových případů. Tyto periferní melanomy tvoří asi desetinu z nich a stále jich přibývá.

Související obsah

Mateřská znaménka ale také tato nehojící se místa si budou moci lidé nechat zkontrolovat už ve čtvrtek ve stanu proti melanomu v Praze a příští týden i v Brně a v Ostravě. Jak vypadají ta nejrizikovější znaménka, uvidíte i ve Snídani s Novou, která začíná v 5:55.

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina prsu: 10 způsobů, jak snížit riziko nemoci
Čtyři tajemství rakoviny prsu: Máte se bát v těhotenství, či když kojíte? A hrozí i vašemu muži?

Martina Kuzdasová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz