Bouře

Voda zaplavila obchoďák i školku! Lidé hlásí kroupy i tornáda. VIDEO

Česko už několik dnů trápí bouřky, ty nejsilnější ale udeřily ve čtvrtek. Způsobily několik komplikací v dopravě, na Domažlicku dokonce zasáhl blesk dítě. Na Královéhradecku pak voda zaplavila ulice, sklepy, ale i obchodní centrum či školku. Meteorologové pro tuto oblast vydali výstrahu.

Meteorologové večer vydali novou výstrahu před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami. Až do 23. hodiny platil vysoký stupeň nebezpečí pro Královéhradecký kraj. Právě odtud byly hlášeny největší komplikace.

"Od 16. hodiny odpolední přijalo krajské operační a informační středisko asi čtyřicítku hlášení. Profesionální i dobrovolné jednotky poskytovaly nejčastěji technickou pomoc, kdy odčerpávaly vodu ze zatopených sklepů nebo čistily silnice od nánosu bahna," sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Vodu odčerpávali hasiči na několika místech v Hradci Králové a Smiřicích. Zde se dostala voda i do místní školky v ulici Kršovka, kde zaplavila kotelnu. "O technickou pomoc spojenou s čerpáním vody volali také například občané Jetřichova a Machova na Náchodsku, Žirecké Podstráně, Stříteže a Hajnic na Trutnovsku," upozornila Götzová. A voda se dostala i do obchodního centra Futurum v Hradci Králové. Lidé se po kotníky brodili v kalužích vody, která pronikla kanalizací až na kryté parkoviště.

Do Radenova na Chomutovsku museli hasiči vyjíždět k požáru chaty. Ta vzplála po zásahu bleskem. Podle místních mělo jít dokonce o kulový blesk. 

Ulice po bouřkách v Hradci Králové a okolí:

Další průběh bouřek

První větší bouřky dorazily krátce po čtvrté hodině na jih Čech. Na Domažlicku dokonce způsobily neštěstí. V Klenčí pod Čerchovem totiž dítě zasáhl blesk. V době příjezdu záchranářů bylo v bezvědomí. Více ZDE.

"Bouřky aktuálně registrujeme na Znojemsku, v Královéhradeckem kraji, dále na Bruntálsku, Šumpersku a u Lipníku nad Bečvou. Postup je stále na sever - severozápad. Na Královéhradecku jsou doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až 50 mm za tři hodiny. Bouřková činnost bude slábnout až během druhé poloviny noci," sdělila po osmé hodině večer meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Bouřky místy doprovázel silný vítr, který mohl vytvářet víry. Do redakce TN.cz přišel i unikátní záběr od pana Františka. "Posílám pro zajímavost malinké tornádo, co se vytvořilo nad Nýrskem v okresu Klatovy. Velikostně 20-30 metrů. Doba trvání tak 5 minut," sdělil muž.

Na záběry se můžete podívat zde:

Meteoroložka TN.cz sdělila, že žádné zprávy o tornádech sice nemá, věděla ale přesně, o čem muž mluví. "U Klatov se vyskytla tromba (vzduchový vír, který se nedotkne země)," vysvětlila.


Řádí bouřky i u vás? Fotky a videa můžete posílat na zpravy@nova.cz, rádi vše zveřejníme. Děkujeme!


 

Komplikace v dopravě 

Komplikace kvůli bouřkám postupně hlásí dopravci na železnici. Počasí omezilo provoz na koridoru z Prahy do Děčína. Kvůli bouřce se porouchalo zabezpečovací zařízení mezi Hněvicemi a Roudnicí nad Labem. Počasí komplikovalo provoz také na severu Čech, kde kvůli poruše na zabezpečovacím zařízení nejezdily vlaky z Liberce do Frýdlantu v Čechách ani do Mníšku u Liberce.

Silné bouřky odpoledne udeřily i na východě Německa. Podle wetteronline.de byla situace nejhorší v okolí Hamburku, kde se k dešti přidalo i silné krupobití a poryvy větru. Bouřky se k večeru přesunuly na východ, kde budou ještě zesilovat.

Němečtí meteorologové tak varují, že prudké deště mohou večer zaplavit sklepy a silnice na východě země. Takto silné bouřky se však pravděpodobně Česku vyhnou a zamíří přes Rostock na území Polska.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TRAGÉDIE: Do patnáctiletého chlapce uhodil blesk. Mohla za to činnost, na kterou může doplatit každý!

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz