Rakovina

Boj s rakovinou je stále dražší, nejvíc zabíjejí tyto typy nádorů

Boj s rakovinou je stále dražší, nejvíc zabíjejí tyto typy nádorů
Zdroj: Thinkstockphotos

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejnila podrobné meziroční srovnání počtu nádorů a nákladů na léčbu rakoviny za poslední tři roky. Čísla ukazují, že se zvyšuje počet pacientů a souběžně s tím i peníze potřebné k jejich léčbě.

Poprvé v historii VZP loni vydala na léčbu onkologických pacientů více než 14 miliard korun. "Nejvíce přitom vydala za nemocné s nádory trávicího traktu (3,08 miliardy Kč), nádory mízní a krvetvorné tkáně (2,97 miliardy) a nádory prsou (2,14 miliardy)," vypočítává mluvčí největší zdravotní pojišťovny v ČR Oldřich Tichý.

Nejvyšší náklady ovšem neznamenají nejvíc pacientů. Nejčastější jsou nádory kůže (loni přes 69 tisíc pacientů), trávicího traktu (48 tisíc) nebo prsu (necelých 56 tisíc nemocných).

"Uvedené počty pacientů přitom představují všechny nemocné, kteří byli v daném roce s rakovinou konkrétního orgánu léčeni, tedy nejen nově odhalené případy," upozorňuje Tichý. Část pacientů má přitom pochopitelně více druhů nádorů.

Související obsah

Náklady na léčbu přitom rostou rychleji než počet pacientů. Podle pojišťovny je to dáno tím, že se zvyšuje kvalita péče a objevují se nové a účinnější léky proti rakovině.

"S dalším navýšením výdajů na léčbu pacientů s onkologickými diagnózami počítá VZP i v letošním roce. Podle předběžných odhadů by za rok 2018 mohly překročit 14,65 miliardy korun," uzavírá mluvčí VZP.

Podrobné srovnání za roky 2015, 2016 a 2017 najdete v přiložené tabulce.

ČTĚTE TAKÉ:

Ivana Jirešová přiznala boj s těžkou nemocí: Musela podstoupit tři operace!

Rakovina hrozí téměř každému, která je nejhorší a jak ji poznat?
Rakovina prsu: 10 způsobů, jak snížit riziko nemoci

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz