Mladoboleslavsko

Muž zemřel po včelím bodnutí, řeší to policie! Alergii poznáte pozdě

Pravděpodobně první letošní smrtelné bodnutí hmyzem šetří mladoboleslavská policie. Stalo se to u 32letého muže, kterého bodla včela. Podle jeho příbuzných se u něj rozvinula těžká alergická reakce. Záchranáři po hodině oživovacích pokusů boj o život muže vzdali. Lékaři varují citlivé lidi, aby měli u sebe léky a nepohybovali se v rizikových místech sami.

Podle Ivany Plíškové ze Zdravotnické záchranné služby v Mnichově Hradišti se na záchranáře obrátili rodiče mladého muže. "Uváděli, že tam byla alergická reakce na včelí bodnutí a rapidní zhoršení zdravotního stavu," řekla TV Nova Plíšková.

Stalo se to v rodině včelařů. Mladý muž si podle příbuzných sice stěžoval na zdravotní problémy už předtím, ale po včelím bodnutí zkolaboval.

"Ve chvíli, kdy naše posádky byly na místě, tak pacient byl již v bezvědomí, bez životních funkcí, což může být důsledek anafylaktického šoku. Oživovací pokusy na pacientovi trvaly téměř hodinu," prozradil zasahující záchranář.

Podle mluvčí mladoboleslavských policistů Lucie Novákové byla lékařem nařízena zdravotní pitva a případ v současné době policisté vyšetřují.

Související obsah

Alergologové upozorňují, že nastala doba, kdy by se citliví pacienti měli mít na pozoru. Alergie na hmyz podle alergologa Jiřího Hlavatého z Krajské nemocnice v Liberci trápí zhruba 3 % obyvatel.

Ohrožení lidé by u sebe měli mít minimálně dvě adrenalinová pera, která si v případě reakce musí bodnout klidně i přes oděv do svalu. A to proto, že jde opravdu o vteřiny.

"Do půl minuty může být v bezvědomí," varuje alergolog Hlavatý. Kvůli tomu by alergici třeba neměli v lese chodit sami, měli by se dívat kam si sedají a hlavně dávat pozor na to, co pijí nebo jedí. Jestli jste alergik, zpravidla nevíte až do prvního bodnutí.

"Pacienta může štípnout ta včela 10krát a nic se neděje a po 11. přijde velká reakce. Obvykle se ty další reakce zhoršují," dodal Hlavatý.

Související obsah

Třeba pan Galáč z Liberce to zjistil až v 37 letech, kdy se nadchnul pro včelaření. "Bylo to během pěti minut. Přišla reakce a upadl jsem do bezvědomí, dál si už nepamatuju," prozradil TV Nova Martin Galáč.

Jeho koníček je teď pro něj tabu, navíc je z něj doživotní pacient, který musí jednou měsíčně chodit na vakcinaci. "Pacientovi aplikujeme naředěný ten alergen, konkrétně ten jed, a to tělo si jakoby na to zvyká," vysvětluje alergolog Hlavatý.

vbo, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz