Zvířátka v ZOO

Velké želvy z pražské zoo si vyrazily na procházku! FOTO

Velké želvy z pražské zoo si vyrazily na procházku! FOTO
Zdroj: Zoo Praha

Želvy sloní a želvy obrovské z pražské zoologické zahrady po více než půl roce stráveném ve vnitřní expozici opět pobývají i venku. Tento týden si vyrazily poprvé do venkovního výběhu za slunečními paprsky.

Venku teď budou tito želví obři pobývat čím dál častěji: "Bude-li o víkendu přát počasí, návštěvníci si jistě užijí pohled na tyto tropické želvy ve výběhu stejně, jako si ony užívají vyhřívání na sluníčku a pastvu na čerstvé trávě," láká na obří plazy do zoo tisková mluvčí Lenka Pastorčáková.

Sluneční paprsky želvy s oblibou vyhledávají: "Naše želvy pobyt venku vyloženě těší. Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě slunce, které jim také dodává UVB paprsky, a ty napomáhají správnému vývoji krunýře," vysvětluje vrchní chovatelka velkých želv v Zoo Praha Nataša Velenská.

Tím nejpodstatnějším podnětem je ovšem podle kurátora plazů Petra Velenského pro želvy pastva: "Možnost čerstvé pastvy na krásném, zavlažovaném trávníku je největší benefit toho výběhu, ale poskytuje želvám i zábavu. Aldaberské želvy jsou přátelské, takže když vyjde ven jedna želva, vyjde i druhá, často se po trávníku pohybují celý den synchronně vedle sebe a mají radost ze vzájemné přítomnosti," popisuje Velenský.

Související obsah

Pavilon velkých želv v pražské zoo patří ke špičkovým zařízením svého druhu, po ničivých povodních v roce 2002 prošel kompletní rekonstrukcí. Želvy obrovské a želvy sloní zde ve smíšené skupině obývají společnou vnitřní expozici, v létě pak venkovní travnatý výběh. Kromě nich se v pavilonu nachází expozice mláďat suchozemských želv a terária s mláďaty varanů komodských a s některými druhy sladkovodních želv.

Želvy obrovské a želvy sloní mohou dosahovat délky až 120 centimetrů a vážit mohou až 200 kilogramů. Želvy obrovské pak patří mezi nejdéle žijící tvory na světě, mohou se dožívat až neuvěřitelných 160 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz