Želvy sloní a želvy obrovské z pražské zoologické zahrady po více než půl roce stráveném ve vnitřní expozici opět pobývají i venku. Tento týden si vyrazily poprvé do venkovního výběhu za slunečními paprsky.
Venku teď budou tito želví obři pobývat čím dál častěji: "Bude-li o víkendu přát počasí, návštěvníci si jistě užijí pohled na tyto tropické želvy ve výběhu stejně, jako si ony užívají vyhřívání na sluníčku a pastvu na čerstvé trávě," láká na obří plazy do zoo tisková mluvčí Lenka Pastorčáková.
Sluneční paprsky želvy s oblibou vyhledávají: "Naše želvy pobyt venku vyloženě těší. Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě slunce, které jim také dodává UVB paprsky, a ty napomáhají správnému vývoji krunýře," vysvětluje vrchní chovatelka velkých želv v Zoo Praha Nataša Velenská.
Tím nejpodstatnějším podnětem je ovšem podle kurátora plazů Petra Velenského pro želvy pastva: "Možnost čerstvé pastvy na krásném, zavlažovaném trávníku je největší benefit toho výběhu, ale poskytuje želvám i zábavu. Aldaberské želvy jsou přátelské, takže když vyjde ven jedna želva, vyjde i druhá, často se po trávníku pohybují celý den synchronně vedle sebe a mají radost ze vzájemné přítomnosti," popisuje Velenský.
Související obsah
Pavilon velkých želv v pražské zoo patří ke špičkovým zařízením svého druhu, po ničivých povodních v roce 2002 prošel kompletní rekonstrukcí. Želvy obrovské a želvy sloní zde ve smíšené skupině obývají společnou vnitřní expozici, v létě pak venkovní travnatý výběh. Kromě nich se v pavilonu nachází expozice mláďat suchozemských želv a terária s mláďaty varanů komodských a s některými druhy sladkovodních želv.
Želvy obrovské a želvy sloní mohou dosahovat délky až 120 centimetrů a vážit mohou až 200 kilogramů. Želvy obrovské pak patří mezi nejdéle žijící tvory na světě, mohou se dožívat až neuvěřitelných 160 let.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz