Tankování

Benzín i nafta zdražují! Tady natankujete nejlevněji. PŘEHLED

Ceny ropy jdou prudce nahoru. Poprvé od roku 2014 překročila 80 dolarů za barel. A rostoucí ceny už poznají i řidiči u pump. Za týden zdražil benzín téměř o 50 haléřů. Podle ekonomů navíc zdržování nekončí.

Takto drahý benzín tankovali řidiči naposledy v srpnu 2015. Průměrně stojí litr naturalu 32,14 koruny za litr, Nafta je v průměru o 90 haléřů levnější. Ceny se ale výrazně liší podle krajů. Zatímco v Praze tankují řidiči benzín průměrně za více než 33 korun, v jižních Čechách je průměrná cena skoro o 1,5 koruny nižší, ve čtvrtek to uvedla ČTK s odvoláním na společnost CCS.

Nahoru šroubuje ceny ropy spor mezi USA a Íránem. "Zatím není jasné, jestli Írán bude mít zákaz vyvážet ropu a pokud ano, tak kdo by ho nahradil," vysvětlil pro TV Nova analytik Tomáš Menšík.

Podle ČTK vyváží Írán, který má čtvrté největší zásoby ropy na světě, denně 2,5 milionu barelů ropy. Cenu bude dál zvyšovat tradičně vyšší poptávka po ropě v letních měsících.

Mezi jednotlivými pumpami jsou významné rozdíly. Před těmi čerpacími stanicemi, které mají nižší ceny než konkurence, se tak teď tvoří fronty. Pokud řidič tankuje do osobáku plnou nádrž, ušetří na ní při dvoukorunovém rozdílu zhruba stovku.

Ještě větší motivaci mají k vyhledávání levných benzínek kamioňáci, respektive hlavně jejich zaměstnavatelé. Do nádrže kamionu se totiž vejde 700 až 1 500 litrů nafty. To při dvoukorunovém rozdílů v cenách je už znatelný rozdíl.

 

V dobách, kdy ceny benzinu a nafty na pumpách překonávají hranici 30 korun za litr, také řidiči více sledují spotřebu svého vozu. Ve výhodě je ten, kdo umí jezdit ekonomicky. Z vozu se například vyplatí vyndat všechno zbytečné závaží. Každý kilogram zbytečné váhy navíc, se na spotřebě projevuje. Stejně tak jako podhuštěné pneumatiky.

 

Související obsah

Pokud v autě z horka neomdléváte, vyplatí se mít zavřená okna. Alespoň při rychlé jízdě mezi obcemi nebo na dálnici. Další tipy, jak ušetřit palivo, najdete ZDE.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz