Zajímavosti

Zvláštní nález: Na stromě viselo šest veverek se svázánými ocasy!

Zvláštní nález: Na stromě viselo šest veverek se svázánými ocasy!
Zdroj: profimedia.cz

Poměrně bizarní pohled se naskytl lidem z Nebrasky. V pondělí tam totiž objevili šest veverčích mláďat, která měla svázané ocasy k sobě a visela bezmocně na stromě. Na první pohled se může zdát, že se jedná o práci nějakého tyrana zvířat, ve skutečnosti jde ale o popsaný přírodní fenomén, kterému se přezdívá "krysí král".

V pondělí vyjížděli ochránci zvířat z města Elkhorn v Nebrasce k poměrně netradičnímu případu. Lidé totiž objevili šest veverek, které k sobě byly svázány ocasy. Na místo vyrazila Laura Stastny, která je v rozvazování veverek již zkušená. K podobným případům prý vyjíždí zhruba jednou za dva roky.

Ačkoliv to vypadá na práci člověka, ve skutečnosti se jedná o fenomén, kterého si lidé začali všímat už během 16. století. Fenomén se označuje jako "krysí král". První případy se týkaly krys svázaných k sobě, v některých případech mohou být krys i desítky.

Zatím není přesně jasné, jak k takové věci dochází. Podle jedné teorie se tak děje obvykle v uzavřeném prostoru, kdy se krysy tlačí jedna přes druhou do chvíle, kdy se jim natolik zamotají ocasy, že už se od sebe nemůžou pohnout. Jiná teorie hovoří o tom, že by mohlo jít o obranné postavení.

V tomto konkrétním případě je ale na vině lepkavá smůla. Mláďata se k sobě přilepila v hnízdě, následně se při pokusu o pohyb zapletla do sebe a už nebyla schopná se odtrhnout.

Laura Stastny je odvezla do nebraského rehabilitačního centra pro divoká zvířata. Tam jim nejdříve podala velmi slabé léky, přikryla je ručníkem a následně odstříhala slepenou kožešinu. Potom jim fyzicky rozpletla ocasy. Veverky jsou v pořádku a zatím se zotavují v centru, než budou vypuštěny do přírody.

Související obsah

Tohoto veverčího krále si mohou lidé prohlédnout na fotografiích, exempláře krysích králů mají vystavená některá muzea.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz