Policie

Horor na tržnici! Inspektoři našli kila nebezpečných potravin. FOTO

Horor na tržnici! Inspektoři našli kila nebezpečných potravin. FOTO
Zdroj: Policie ČR

Pražští policisté společně s inspektory Státní veterinární správy, celníky a inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili při kontrole v pražské tržnici SAPA desítky kilogramů neoznačených, prošlých a zkažených potravin. Podnikatelům hrozí pokuta až 50 milionů!

Ve čtvrtek si na pražskou tržnici SAPA došlápli inspektoři Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kterým asistovali celníci a pražští policisté. Zaměřili se hlavně na skladování potravin a nakládání s nimi.

"Zkontrolováno bylo šest automobilů, dva sklady a dvě restaurace. Během kontroly byla zjištěna celá řada pochybení," informoval mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

"Mezi ně patřily nevhodné teplotní podmínky skladování a přepravy potravin, potraviny byly neoznačené, byly neznámého původu, plesnivé, měly poškozené obaly a některé měly překročené datum spotřeby až o 2 roky. V některých skladovacích prostorách byly exkrementy hlodavců,"  řekl Daněk

Třeba v jedné z prodejen našli inspektoři 90 kg masa pochybného původu. "Jednalo se o telata v kůži a části jejich těl. Vzhledem k tomu, že prodejce nedokázal doložit původ masa, i dalším indiciím, je zde podezření, že telata byla poražena mimo jatka tzv. načerno. Nelegální porážka bez uskutečněné veterinární prohlídky poráženého zvířete i masa přitom představuje velké riziko pro zdraví spotřebitelů," varoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

A nebylo to jediné pochybení, které u prodejce veterináři zjistili. "Dále bylo zajištěno 18 kg ryb, produktů moře a rybích výrobků (sépie, krevety, losos, rybí vývar) bez označení a nabývacích dokladů,"řekl Vorlíček. Inspektoři je znehodnotili barvou a nařídili jejich likvidaci.

Související obsah

Kontrola také odhalila, že provozovatelé maso převáželi v osobním autě bez řádného zabalení a v nevyhovujících teplotních podmínkách.

"Při kontrole přepravy byly zjištěno uložení zmrazených produktů rybolovu (krevety, mušle, sépie) s prošlým datem minimální trvanlivosti, navíc v nevyhovujících hygienických podmínkách a smyslově změněných dlouhodobým skladováním. Dále byla nalezena kachní a křepelčí neoznačená vejce bez dokladů původu," dodal Vorlíček.

Související obsah

"Jedny skladovací prostory byly uzavřeny, byla uložena opatření k odstranění zjištěných nedostatků a avizovány následné kontroly. Zjištěné nedostatky budou dále řešeny ve správním řízení," doplnil policejní mluvčí Daněk.

U skladů byly navíc naházeny odpadky, což představuje velké riziko v podobě množení hlodavců. V některých skladech byly i jejich exkrementy. Inspektoři o tom informovali kolegy z pražské hygieny. Podle veterinární správy teď podnikatelům hrozí pokuta až 50 milionů korun.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz