Havran

Česká města trápí invaze havranů. Ničí úrodu, okupují parky i sídliště

Města napříč republikou řeší problém - co s tisíci havrany, kteří se mnohdy usidlují přímo v centru. V parcích dělají nesnesitelný rámus a především obrovský nepořádek pod stromy. Zemědělcům ničí úrodu na polích.

Scénu jako z filmu režiséra Alfreda Hitchcocka připomíná Husův park v Táboře. V korunách stromů je tam bezmála sto hnízd havranů.

Procházka parkem u táborského nádraží připomíná spíš průchod minovým polem. Zásahu během natáčení neunikl ani náš kameraman. Lidé se parkem bojí chodit.

Problém řeší i v další části města. Havrani se usídlili třeba přímo u základní školy. "Když otevřeme okna, abychom vyvětrali, tak se děti neslyší s paní učitelkou. Když ta okna zavřou, aby se mohli něco dozvědět, tak samozřejmě tady nemají čerstvý vzduch," popisuje ředitel základky Petr Vašíček.

Havrani nejen, že dělají obrovský hluk, ale také nepořádek. Například na jednom sídlišti v Táboře už proto raději řidiči pod stromy neparkují. Město ale nemůže s hnízdy havranů nic dělat. Ptáci jsou totiž chránění.

Související obsah

Jedinou možností jsou plašiče. Na ty si prý ale havrani rychle zvyknou. "Havranovití ptáci obecně jsou nejchytřejší ze všech ptačích druhů. Ta komunikace mezi nimi není žádný problém. Oni si to řeknou," vysvětluje ornitolog Jiří Šebestian.

Stejný problém řeší také v Pardubickém kraji. Jedno z nejpočetnějších hejn havranů je v Pardubicích. Čítá až 20 tisíc kusů. Radost z toho nemají zejména zemědělci. Ptáci vyzobávají zasetá semena kukuřice a řepky.

Jedinou nadějí je podle ornitologa časté stěhování těchto ptáků. Kolonie havranů na jednom místě vydrží jen několik let.

pez, Vladimír Hoť, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Havran

Důležité Události

Píše se na Deník.cz