Zvířátka v ZOO

Mláděti vzácného lemura se v ostravské zoo daří výborně! FOTO

Mláděti vzácného lemura se v ostravské zoo daří výborně! FOTO
Zdroj: Zoo Ostrava

Mládě kriticky ohroženého lemura mongoze, které se v ostravské zoo narodilo na konci března, velmi dobře prospívá. Zoologická zahrada nyní poskytla nové fotografie, na kterých je vidět, že se tomuto roztomilému lemurkovi daří velmi dobře!

Na konci března měli v Ostravě důvod slavit. Mládě tohoto vzácného lemura totiž není žádnou samozřejmostí: "Dle našich informací je to stále jediné letošní mládě tohoto vzácného madagaskarského primáta v evropských chovech! Celkový počet jedinců v Evropě je pouhých 50. Každé odchované mládě je tak velkou nadějí pro posílení chovatelské základny, protože šance do budoucna se pro tento druh zhoršují," uvedla tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Mládě přišlo na svět poslední březnový den. Porodila jej 14letá samice, která mládě zdárně odchovává. Již dříve porodila dva samce (v letech 2011 a 2012), takže má už dostatek zkušeností, aby i svého čtvrtého potomka úspěšně odchovala.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a v přírodě kriticky ohrožený druh, je nanejvýš žádoucí, aby mládě bylo odchováno přirozeně svými rodiči. Ještě nevíme, jakého pohlaví mládě je a nebudeme to vědět minimálně prvního půl roku. Obě pohlaví se totiž rodí zbarvená jako samice, teprve v 6-8 měsících se maska změní podle pohlaví. Velmi bychom si přáli, aby i toto mládě byla samička, protože těch je v evropské populaci velký nedostatek," říkala už v dubnu krátce po narození mláděte vrchní chovatelka primátů ostravské zoo Jana Kanichová.

Související obsah

Čtyřčlennou rodinu vzácných lemurů mongoz mohou návštěvníci ostravské zoo pozorovat na ostrovní expozici pod výběhem žiraf a dalších afrických kopytníků v blízkosti expozice Mokřady. Mají zde k dispozici množství vzrostlých stromů, bylinné i keřové patro, slunná a i stinná místa. Samici s mládětem dělá společnost i otec mláděte a loni narozená samička. "Větší šanci zahlédnout vzácné lemury mají zájemci zejména v době krmení, které probíhá mezi 11. a 12. hodinou a pak odpoledne mezi 15. a 16. hodinou," dodává na závěr mluvčí Šárka Nováková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz