Americký konvoj

Českem projede další americký konvoj, míří do Polska a Pobaltí

Českou republikou příští týden projede další konvoj americké armády. Kolona s tisícovkou vojáků a čtyřmi sty vozy přenocuje v kasárnách ve Staré Boleslavi a bude pokračovat přes Náchod do Polska. Jde už o několikátý přejezd amerických vojáků přes Česko.

Čtyři stovky obrněných vozidel, jako například Stryker nebo Hummer, a tisícovka amerických vojáků budou už příští týden brázdit české silnice a dálnice.

"Konvoj americké armády vyráží z německého Vilsecku, jde o jednotku 2. Cavalry Regiment. Jede na pravidelné cvičení v Pobaltí a do Polska, které se v letošním roce jmenuje Saber Strike 2018," řekl TV Nova ředitel sekce podpory na ministerstvu obrany Jaromír Zůna.

První konvoj překročí české hranice 29. května večer na přechodu Rozvadov. Po dálnici D5, Pražském okruhu a dálnici D10 dorazí do Staré Boleslavi, kde vojáci přenocují. Další den budou pokračovat po dálnicích D10 a D11 na Hradec Králové a do Náchoda.

Podle Zůny půjde zhruba o sedm proudů a v okolí Prahy se jednotka bude přesouvat ve večerních a nočních hodinách, aby vojenský konvoj neomezil silniční provoz.

Související obsah

Druhý blok překročí hranice v Rozvadově 31. května. Přes Starou Boleslav se po stejné trase v deseti proudech přesune až na hraniční přechod v Náchodě. Americké vojáky doprovodí i vojenská policie. Celková doba jejich přesunu přes Českou republiku by neměla trvat déle než 48 hodin.

"Během přesunu neplánujeme žádné akce pro veřejnost tak,  jako tomu bylo v minulosti," řekla TV Nova mluvčí armády Vlastimila Cyprisová.

Konvoj americké armády bude projíždět Českem už po několikáté, většinou se setkává se zájmem obdivovatelů armádní techniky - před dvěma lety se však americkým vojákům při projíždění Vyškovem naskytl i pohled na pozadí problémového válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz