Zvířátka v ZOO

Divocí sobi se v zoo takřka nemnoží. V Praze ano! FOTKY

Divocí sobi se v zoo takřka nemnoží. V Praze ano! FOTKY
Zdroj: Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě se narodila další dvě mláďata vzácného soba karelského. Jedná se o jediný divoký poddruh, který se množí v lidské péči!

Sob karelský je jediný divoký poddruh soba, který se chová a množí v lidské péči, přičemž z českých zoo jej úspěšně odchovává pouze ta pražská. "Mládě narozené 13. května je sameček, o tři dny později přišla na svět i samička. Návštěvníci si oba přírůstky mohou prohlédnout v Severském lese v horní části zoo," uvedla k přírůstkům tisková mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková.

Samotný sob má několik poddruhů. V Evropě se ve volné přírodě rozlišují tři poddruhy – sob evropský, sob špicberský a sob karelský. Stavba těla sobů karelských je přizpůsobena životu v tajze, mají například o 15 až 20 centimetrů delší nohy než sobi domácí. Pravděpodobně kvůli pohybu v hlubokém sněhu.

Související obsah

Pohyb ve sněhu sobům karelským usnadňují také široká kopyta. Díky nim se v terénu tolik neboří. Mají hnědou srst a vzpřímené parohy, které nezasahují příliš do šířky. To aby se mohli lépe proplétat mezi stromy v hustých severských lesích. Živí se lišejníky a travami. Malí sobi karelští přicházejí na svět vždy na jaře a jen 60 % mláďat přežije první zimu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz