Neschopenka

Češi více zneužívají neschopenky. Kontroly odhalily tisíce hříšníků

Přibývá lidí, kteří zneužívají pracovní neschopnost. Během loňského roku Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zkontrolovala každého dvanáctého nemocného a odhalila tisíce simulantů. Nejvíce jich bylo v Plzeňském a Moravskoslezském kraji. Inspekce jim nemocenskou zkrátila nebo úplně zrušila.

Každý šestý Čech loni zůstal doma na neschopence. Lékaři jich vydali téměř dva miliony. "Existují i pacienti, kteří chtějí pracovní neschopnost. Když zjistíme, že ta nemocenská by byla jen účelová, tak mu ji nedáme," řekla TV Nova praktická lékařka Marie Manoušková.

Právě na takzvané simulanty, kteří placenou nemocenskou zneužívají, si loni posvítila správa sociálního zabezpečení. Při kontrolách inspekce odhalila 4750 hříšníků. Tři čtvrtiny z nich potrestala.

Pacient v pracovní neschopnosti je povinen zůstat doma. Povolené jsou jen vycházky, a to pouhých šest hodin v rozmezí od 7 ráno do 7 večer. Jenže i tato pravidla lidé porušují.

"Prokáže-li se, že k porušení skutečně došlo, zahájí OSSZ řízení, jehož výsledkem je tzv. postih. Tím je rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenské," potvrdila pro TV Nova Renata Provazníková, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Související obsah

Hříšníků, kteří nemocenskou zneužívají nebo nedodržují, rok od roku přibývá. Loni jich nejvíce bylo na Plzeňsku a severovýchodě republiky. Počet kontrol se přitom nemění. Nejčastější výmluvou lidí je, že neslyšeli zvonek, sprchovali se nebo spali.

Zkontrolovat vás může i zaměstnavatel, tak jako se to stalo příteli paní Šarmanové. "Přišli na něj třikrát, když byl na nemocenské, ale pokaždé jsme byli doma," řekla TV Nova Ellen Šarmanová.

Loni Češi marodili neuvěřitelných sedmdesát milionů dní. Každý přitom stonal průměrně týden.

vbo, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz