Láva

Láva z havajské sopky se blíží k elektrárně! Místní se bojí výbuchu

Láva z havajské sopky se blíží k elektrárně! Místní se bojí výbuchu
Zdroj: Profimedia

Láva z havajské sopky Kilauea se přibližuje ke geotermální elektrárně a hrozí, že ji zaplaví. Zaměstnanci už z areálu odvezli čtvrt milionu litrů hořlavin. Místní se obávají možného výbuchu.

Už čtvrtý týden sužují obyvatele největšího havajského ostrova sopečné erupce. Láva pohltila vše v okolí téměř deseti kilometrů čtverečních a dostala se do blízkosti geotermální elektrárny, píše i americký portál Time.

Podle mluvčího elektrárny Mikea Kaleikiniho dělí lávu od šachet necelých 40 metrů, ale výbuch zatím nehrozí. Zaměstnanci v areálu i nadále pracují a monitorují hladiny uvolňovaných chemikálií. Z elektrárny už ale pro jistotu odvezli čtvrt milionu litrů hořlavin.

Láva už zaplavila desítky domovů, evakuovány byly asi dva tisíce lidí. Nejméně ve dvou místech vtéká láva do moře a při kontaktu s vodou exploduje, kvůli metanu se objevují i modré plameny. Ztuhlá láva tvoří až 30 metrů silné bariéry, kde vznikají bazény lávy.

Související obsah

Kilauea začala chrlit popel a poté i lávu asi před třemi týdny. Odborníci z amerického úřadu pro geologický průzkum (USGS) upozorňují, že erupce jen tak neustanou. Kvůli nim ostrov zasáhlo i několik zemětřesení o síle 3,0 až 5,0 stupně Richterovy škály.


Záběry z místa jsou opravdu děsivé, láva trhá silnice:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz