Zahraničí

Z havajské sopky teče řeka lávy! Mohla by odříznout únikové cesty

Sopka Kilauea na Havaji opět intenzivně chrlí lávu, která teče rychlostí až 270 metrů za hodinu. V noci na sobotu navíc došlo k další erupci, ta naštěstí nebyla tak masivní jako předchozí. Z vulkánu se neustále valí hustý dým, úřady varují před vysokou koncentrací vulkanických plynů.

Obyvatelé Havaje si stále nemohou oddechnout, jelikož sopka Kilauea opět zvýšila svou aktivitu. Láva proudí ze země v mnohem větším měřítku, lávové fontány se objevují i tam, kde už se trhliny zdály být poměrně neaktivní.

Láva z několika trhlin se navíc spojila do jedné masivní řeky, která nabírá na rychlostí, uvádí Úřad Spojených států pro geologický průzkum. Široký proud teče rychlostí až 300 yardů za hodinu (274 metrů za hodinu). Z komplexu trhlin tečou dokonce dva proudy, směřují velmi podobným směrem.

Ve spodní oblasti se navíc neustále deformuje země díky zemětřesením, epicentrum se ale již nepřesunuje.

Panují obavy, že by tekoucí láva mohla přerušit silniční spojení a odříznout tak únikové trasy pro obyvatele poblíž sopky.

Okolo půlnoci v noci na sobotu došlo k další erupci, ta už naštěstí nebyla tak silná jako předchozí. I tak ale oblak kouře vyletěl až do až devíti kilometrů. Vítr žene prach a popel směrem na jihozápad od vulkánu.

Související obsah

K dalším erupcím může podle úřadů dojít kdykoliv, přímo u vrcholu jsou koncentrace vulkanických plynů velmi vysoké.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz